Možná se Vám již někdy stalo, že máte v Excelu v jednom sloupci několik údajů, které byste chtěli rozdělit do samostatných sloupců podle významu. K tomu slouží šikovná možnost Text do sloupců. Uveďme si na začátek příklad se jmény a městem v jednom sloupci.

Text v jednom sloupci k rozdělení
Text v jednom sloupci k rozdělení

Text do sloupců s průvodcem

Cílem je dostat do jednoho sloupce jméno, do druhého příjmení a ve třetím má být město. Rozhodně to nemusíte přepisovat ručně do samostatných sloupců.

Označíme požadovaný sloupec pro rozdělení a klikneme na kartě Data na Text do sloupců a spustí se průvodce převodem textu do sloupců. Je však nutno vybrat pouze jeden sloupec, pokud byste vybrali více sloupců, Excel vrátí chybu výběru. Zkrátka jde o převedení údajů z jednoho sloupce do více sloupců.

Průvodce rozdělením textu do sloupců
Průvodce rozdělením textu do sloupců

Budeme pracovat s oddělovači, podobně jako při importu CSV souboru. Průvodce vypadá i proto takřka shodně. V prvním kroku zvolíme, zda oddělovačem je pevná šířka nebo oddělovač. V tomto případě bude oddělovačem mezera a čárka. V náhledu je ihned vidět, jak se text rozdělí do tří sloupců. Po kliknutí na tlačítko Dokončit uvidíme výslednou podobu rozděleného textu do tří sloupců. Poslední krok průvodce ještě umožňuje definovat datové typy jednotlivých sloupců.

Výsledné rozdělení textu do tří sloupců
Výsledné rozdělení textu do tří sloupců

Nyní je text rozdělen v samostatných sloupcích, jak jsme chtěli na začátku. V tom spočívá funkcionalita Text do sloupců. Může Vám to být užitečné například při importech tabulek z databází, kdy následně chcete importovaná data rozdělit podle potřeby k dalšímu zpracování.

4/5 - (1 vote)

Tomáš Soukup

Externí redaktor

2 comments on “Text do sloupců v Excelu

  1. Zdravím, k čemu přesně slouží textový kvalifikátor? jinak fajn článek, takové tipy se v Excelu hodí. Díky Patrik.

  2. Ahoj Patriku, textový kvalifikátor je pomůcka, pomocí které excel pozná kde text začíná a končí. Díky oddělovači zajistíme rozvržení jednotlivých polí do sloupců. Někdy se však může stát, že text jako takový obsahuje znaky, které slouží jako oddělovače. To je nepříjemné, protože se pak data nahrají špatně. Textovými kvalifikátory v těchto případěch můžeme nastavit, kde text začíná a končí.

    “Marta Havránková”,25,5.4.2017,”Praha”
    “Zdeněk Dvořák”,27,2018,”Ostrava”

    viz. https://support.office.com/cs-cz/article/import-a-propojen%C3%AD-dat-z-textov%C3%A9ho-souboru-d6973101-9547-4315-a8f8-02911b549306

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *