SUBTOTAL je tak trochu zvláštní funkcí. V jedné funkci se totiž skrývá celkem 11 matematických funkcí. S funkcí SUBTOTAL vypočítáte sumu, aritmetický průměr, rozptyl, minimum/maximum a další statistické hodnoty. Navíc lze omezit, zda mají být započítány i skryté hodnoty, které máme manuálně skryté. To vše pod střechou jediné funkce.

SUBTOTAL – od průměru k rozptylu

Přestože tato funkce nabízí hodně možností, její syntaxe je obecně velmi jednoduchá a má název stejný v české i anglické verzi Excelu:

=SUBTOTAL(typ výpočtu;oblast)

Právě díky číslu, které je prvním argumentem funkce, zvolíme, jakou výpočet vlastně požadujeme. Následující tabulka uvádí přehled číselných kódů a funkcí, které jsou dostupné.

bez skrytých hodnot se skrytými hodnotami funkce
101 1 PRŮMĚR
102 2 POČET
103 3 POČET2
104 4 MAX
105 5 MIN
106 6 SOUČIN
107 7 SMODCH.VÝBĚR
108 8 SMODCH
109 9 SUMA
110 10 VAR.VÝBĚR
111 11 VAR

Ke všem jednotlivým funkcím najdete popis v nápovědě Excelu, případně i v našich článcích, například o funkci SUMA v excelu. Takže například, chceme-li pro oblast B8 až C22 zjistit minimální hodnotu, zadáme =SUBTOTAL(105,B8:C22). Nejlépe to uvidíme na příkladu.

SUBTOTAL
Použití funkce SUBTOTAL pro výpočet minima

Díky funkci SUBTOTAL tak lze efektivně zjišťovat různé statistické hodnoty, aniž bychom museli použít jinou funkci. Pouze změníme číslo (kód) v argumentu. Chcete-li do výběru oblasti nezahrnovat skryté hodnoty, pak místo například čísla 2 (pro zjištění počtu hodnot) se zadá 102, viz tabulka výše. Skrytými hodnotami se zde myslí buňky, které jsou skryté použitím Skryté řádky.

Pokud si chcete osvěžit základní statistické funkce a jak ně v Excelu, hodit se Vám může náš článek o statistických funkcích.

5/5 - (1 vote)

Tomáš Soukup

Externí redaktor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *