V minulém článku jsem popisoval, jak správně založit do sql tabulky hierarchii se zaměstnanci (viz. článek Jak správně vytvořit parent-child strukturu). Nyní bude řeč o tom, jak se do hierarchií dotazovat a jak s nimi pracovat. Můžete na to jít bláznivými skripty nebo od lesa. Způsob od lesa zahrnuje rekurzivní dotaz.

Rekurzivní dotaz na hierarchie s využitím Common table Expression v SQL Server

Pro ukázky využijeme tabulku z minulého článku, která obsahuje zaměstnance a jejich nadřízené, skripty k založení tabulky naleznete v článku zde:

Rekurzivní dotazy - tabulka pro příklady

Pomocí rekurzivního dotazu s využitím CTE (Common table Expression) si necháme vypsat všechny zaměstnance jejichž nadřízeným je manažer 3 (id_zamestnanec=13), jak na to?

WITH nadrizeny AS
(
  --vyber nadzizeneho
  SELECT id_zamestnanec, id_nadrizeny, pozice, jmenoprijmeni,plat
  FROM Temp.dbo.zamestnanci
  WHERE id_zamestnanec=13
    UNION ALL
  --rekurzivní dotaz na jeho podřízené
  SELECT zam.id_zamestnanec, zam.id_nadrizeny, zam.pozice, zam.jmenoprijmeni, zam.plat
  FROM Temp.dbo.zamestnanci zam INNER JOIN nadrizeny nad
           ON zam.id_nadrizeny = nad.id_zamestnanec
)
SELECT * FROM nadrizeny;

Výsledkem jsou 3 záznamy – 2 podřízení zaměstnanci a sám manažer. Okem si můžeme z výchozí tabulky zkontrolovat, že manager 3 má skutečně 2 podřízené

Výsledek rekurzivního dotazu na hierarchii

Pokud vybereme do rekurze ředitele s id_zamestnanec=15, tak výsledkem je všech 15 zaměstnanců (ředitel je nejvyšší člen hierarchie)

Rekurzivní dotaz do hierarchie - ukázka na vrchního člena hierarchie

Jak pracuje rekurzivní dotaz

Rekurzivní dotaz je definován uvnitř CTE prostřednictvím UNION ALL. V druhé části je JOIN do sebe sama

 1. Založíme CTE s aliasem nadrizeny
 2. Provedeme inicializaci v rámci první části union all s výběřem nějakého zaměstnance z tabulky zamestnanci => anchor
 3. V druhé části provedeme join tabulky zamestnanci s CTE nadrizeni a tím vyvoláme rekurzi přes všechny stupně hierarchie
 4. Výsledkem je seznam podřízených daného zaměstnance včetně jeho samotného
5/5 - (2 votes)

Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací. Dodá mi to elán do dalšího psaní

2 comments on “SQL Hierarchie Díl 2 – Rekurzivní dotaz do parent-child hierarchie

 1. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, je zde možnost napsat dotaz, který by seskupil zaměstnance pod své nadřízené stejně jak to ukazujete ve 3 díle SQL Hierarchie? A pokud ano jakým způsobem by měl být napsán?

  Předem děkuji za odpověď

 2. Ahoj, tady na webu si všichni tykáme

  Když potřebuješ zpracovat tuto tabulku sql scriptem, tak nejrychlejším a nejelegantnějším způsobem je využít rekurzivního dotazu jak zde popisuju – to co potřebuješ bys mohl najít ve 4. díle (https://janzednicek.cz/sql-hierarchie-dil-4-uroven-hierarchie-cesta-skript/). Je tam i obrázek jako výsledek (https://janzednicek.cz/sql-hierarchie-dil-4-uroven-hierarchie-cesta-skript/uroven-hierarchie-ukazka-prikladu/%5D.

  Tam je vidět, že ředitel je na prvním místě (hierarchy level = 0), manažeři na dalších ((hierarchy level = 1) a jejich podřízení nakonec (hierarchy level = 2). Dá se s tím ještě pohrát aby se docílilo třebas odsazení tak, aby ředitel neměl odsazení, manažeři měli odsazeni 3 mezery a jejich podřízení další 3 mezery. Udělal bys to tak, že se data seřadíš ORDER BY [Path_id_zamestnanec] a před jméno vložíš odsazení pomocí REPLICATE(‘ ‘,[Hierarchy_level]).

  Ať se daří!
  Honza

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *