V minulém článku jsme otestovali ChatGPT bota co se týče statistické analýzy. Dnes se podíváme na matematiku. Zkusíme nechat vyřešit ChatGPT příklad na binomickou větu (středoškolská matematika – gymnázia a technické odborné školy). Uvidíme, že se to moc nepodařilo. To mě tedy poměrně dost překvapilo, protože jsem si myslel že AI bude v exaktních vědách excelovat.

Je ale vidět, že generativní ai modely (jako je ChatGPT)  mají v matematice mezery. Neumí definovat logické postupy nýbrž pouze jakési pravděpodobnosti toho jaká slova mají jít ve správném pořadí za sebou. Tím s námi komunikují a jelikož jsou AI modely naučeny na velkém množství dat, tak to umí poměrně dobře. Těžko říci proč tomu tak není u matematiky (možná nedostatek dat k učení). Možná nějakého lepšího matikáře napadne proč tomu tak je…no poďte se na to podívat – pracujeme s nejnovejším modelem 4.0 (placená verze).

ChatGPT plus 4.0 a Středoškolská matematika – binomická věta

Aby to bylo zajímavější, tak nebudeme psát příklad v textové podobě, ale zkusíme do chat gpt poslat obrázek nebo když to půjde tak zkusíme zadat botovi příkaz, aby si příklad našel na internetu z naší URL. K tomu opět potřebujeme Plus verzi. Základní verze zdarma neumí nahrát soubory nebo pracovat s internetem a tím pádem musíte v základní verzi příklad přepsat do textu.

Tak zkusíme třeba příklad na binomický rozvoj ze serveru e-matematika.cz. 1

Nahrávám do ChatGPT obrázek a žádám ho o výpočet a podrobný rozpis. Dostávám chybný výpočet (k=4)

Upozorňuju bota že výsledek je špatně a odepsal mi viz níže – opět fail a nějak se nám zacyklil (vypadá to, že spočítal správně k=6 ale sám se do toho pak zamotal a výpočet nedokončil, což beru jako chybu)

 

Závěr a vyhodnocení chyb – zeptáme se proč udělal chybu

Na závěr botovi nahraju jako obrázek správné řešení a požádám ho o analýzu toho proč nebyl schopen příklad důvěryhodně spočítat

dostávám odpověď

Rate this post

Použité zdroje
  1. e-matematika.cz, Jak určit člen binomického rozvoje [on-line]. [cit. 2024-02-12]. Dostupné z WWW: https://www.e-matematika.cz/stredni-skoly/jak-urcit-clen-binomickeho-rozvoje.php 

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *