Nedávno nám v naší nové facebook skupině Excel CZ/SK diskuse přibyl od kolegy Tomáše zajímavý dotaz. Napadlo mě, že jej rovnou zveřejním na hlavním webu, protože podobný problém bude zcela jistě někdo v budoucnu řešit také. Článek bude o celkovém součtu v kontingenční tabulce – grand total a jeho formátu.

Jak zobrazit Celkový součet (Grand Total) v kontingenční tabulce nahoře?

Tomáš řešil problém, kdy se mu v kontingenční tabulce zobrazuje Celkový součet za jednotlivé sloupce standardně dole, ale chtěl by jej zobrazit nahoře. Prostě mu to tak z nějakého důvodu vyhovuje lépe (viz obrázek).

Jak zobrazit součet grand total nahoře?

Toto bohužel s využitím standardních nástrojů kontingenční tabulky není možné – s řádkem celkový součet nelze hýbat. Pokud ale chceme celkový součet zobrazit nahoře, tak existuje řešení.

  1. Do zdrojové tabulky si doplníme další sloupec, který bude mít všude stejné hodnoty “Grand Total” (nebo celkový součet)
  2. V kontingenční tabulce zobrazíme nově přidaný sloupec v Rows (Řádky) na 1. místě a vidíme, že se nám nový součet přidal jako první řádek kontingenční tabulky
  3. Nový řádek si naformátujeme jak potřebujeme
  4. Starý grand total vypneme (přes vlastnosti)

Rate this post

Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *