• 17.9.2018
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Funkce database mail je dostupná pouze v edici SQL Server Standard a vyšší. V edici SQL Server Express se s ním bohužel nesetkáme. Tato funkce je užitečná především pokud chcete posílat různé zprávy ze SQL Serveru na Váš email. Typicky jde o různé kontroly a notifikace a upozornění. V neposlední řadě je tato funkce využitelná při posílání reportů uložených na Report serveru (SQL Server Reporting Services) v pravidelném intervalu – např. nastaíme, že určitý report chceme posílat 2 x týdně na určité emailové adresy.

Nastavení database mail v SQL Server napojeného na gmail

Database mail jde nastavit 2-ma způsoby – klikačkou nebo přes SQL skripty. Já tady ukážu klikací metodu. Vytvořil jsem si na gmailu testovací email biportaldbmail zavinac gmail.cz a cílem je nastavit database email v SQL serveru, aby posílal emaily prostřednictvím tohoto účtu.

Kde nastavit database mail

Database mail najdete v sekci Management -> Database Mail. Po poklepání se dostaneme do database mail configuration wizardu kde vše nastavíme.

Database mail - kde jej najdeme?    Database mail configuration wizard

Konfigurace database mailu

Na další obrazovce Select configuration task vybereme první možnost “Set up Database mail…” a klikneme next. Otevře se nám okno se založením profilu, kde vyplníme název našeho mailu (profilů můžeme mít více). Dále klikneme na Add SMTP Accounts a vybereme new Account.

Database mail - select configuration task   Database mail - new profile

Na dalším okně vyplníme požadované informace.

  • Server name pro gmail je smtp.gmail.com, port nastavte na 587 a zaškrtněte možnost SSL certificate
  • Jako metodu autorizace zvolíme Basic authentication – vyplníme emailovou adresu a heslo k účtu

Database mail - SMTP Account

Otestování jestli database mail funguje

Mělo by být hotovo. Vyzkoušíme jestli to funguje. Klikneme pravým tlačítkem na Database mail a klikneme na Send Test E-mail

Database mail - Test email

A jak vidno na obrázků níže, všechno je v pohodě a SQL server email odeslal.

Database mail - testovací email došel

 

Více o konfiguraci se dozvíte na webu microsoftu – https://docs.microsoft.com/en-us/sql/relational-databases/database-mail/configure-database-mail?view=sql-server-2017

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *