• 12.9.2017
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Tento článek je zaměřen na tvorbu ER diagramů v SQL Server management studiu. ER diagramy (entity relationship diagrams) popisují statickou strukturu databázových tabulek. Stejně jako při stavbě domu potřebuje stavbyvedoucí projektovou dokumentaci, tak i databázoví specialisté potřebují ERD k tomu aby postavili databázi na silných základech. ERD jsou součástí dokumentace a používají se zejména v ranných fázích projektu. Během životnosti databáze je ovšem často využijeme také. Pokud máme velký počet objektů v databázi, tak není jednoduché se v ní zorientovat.

ER diagramy v SQL Server management studiu

Přiznám se, že diagramy v management studiu nedělám moc rád a využívám k tomu jiné tooly. Oproti třeba mysql klientovi Workbench působí feature v SQL Server management studiu jako slabý odvar. Je to takové nepřehledné a nenabízí to moc funkcionalit. Na základní přehled a datové modelování malých projektů však plně dostačuje. Samozřejmostí je tvorba description u tabulek a atributů, vytvoření cizích klíčů a změna některých vlastností tabulky přímo z diagramu.

1) ER diagramy najdete pod databází v položce Database diagrams

2) Po otevření okna s diagramem vybereme tabulky, které chceme v diagramu zobrazit. Dodatečně můžeme tabulky přidávat přes Add table z rozevíracího seznamu.

ER diagram

Závěrem hodnotíme

Jak vidíte, diagramy v SQL Server mají své místo i přes to, že tool má k dokonalosti daleko. Z diagramu nepoznáme cizí klíče – nevedou k nim spojnice a ani pole nejsou barevně odlišena. Pokud nemáte v tabulkách jmenné konvence, budete muset pátrat po cizích klíčích v systémových tabulkách. Kardinalita u ERD v omezené míře vidět také, ale mně osobně chybí možnost u vztahu 1:N definovat, jestli může být N prázdné, což zde nejde.

 

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *