• 30.9.2018
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Když se pár chytrých hlav z Microsoftu dá dohromady, může z toho vzniknout nějaké to vylepšení. Jedním z těchto vylepšení, které přišlo s edici SQL Server 2017 je funkce TRIM. Tato funkce patří mezi sql textové funkce a umožňuje na obou stranách nějakého textu (stringu) odstranit mezery.

Edice před SQL Server 2017 obsahovaly pouze funkce LTRIM A RTRIM

Dlouhodou dobu existovaly pouze tyto dvě funkce. Funkce RTRIM odstraňovala mezery pouze na pravé straně stringu a naopak LTRIM zase mezery nalevo. TRIM funkce nebyla. Proč nebyla implementována pouze 1 funkce, která by pokryla možnosti obou funkcí nevím.

Odstranění mezer na obou stranách textu v edicích před SQL Server 2017 pomocí RTRIM a LTRIM: Pokud chcete očistit mezery na obou stranách nějakého stringu, tak na nižších edicích musíte používat tento tvar:

SELECT RTRIM(LTRIM(‘       hodnota          ‘))

Tento zápis můžeme s příchodem nové funkce TRIM v SQL Server 2017 zjednodušit:

SELECT TRIM(‘       hodnota          ‘)

5/5 - (2 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *