• 4.5.2019
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Předně na úvod bych chtěl poznamenat, že nejsem odborník na psychologii ani chemii. Prezentuji zde pouze svůj názor. Jsem člověk, který se léta pohybuje v businessu a poznal jsem za tu dobu spoustu workoholiků.  Mimochodem v IT sektoru je z mé zkušenosti nadprůměrné množství takových lidí, stejně tak ve financích, obecně na vrcholových pozicích nebo u lidí, kteří mají velkou zodpovědnost – podnikatelé.

Ze zkušenosti: nejhorší je, když je taková osoba váš přímý nadřízený a očekává stejné pracovní nasazení i od vás (rozumněj pracovat 12 hodin denně a více, zvedat telefony v noci, atd – prostě extrémy). Tohle je opravdu na ručník a uděláte nejlépe když si sbalíte kufry a odtáhnete do jiné firmy…ty peníze co možná dostanete navíc za zdraví nevyměníte, to není dobrý obchod.

Vždycky jsem si kladl otázku Proč jsou lidé závislí na práci? Co z toho mají? Proč mají tak neuvěřitelnou motivaci toto dělat, co je pohání? Nechápal jsem to.

Nedávno jsem shlédnul video prezentaci jednoho z předních řečníků z oblasti marketingu a motivace. Tento člověk se jmenuje Simon Sinek a video je ke shlédnutí zde a má název “Why Leaders Eat Last”. Mluvil v něm o tom, jaké charakterové vlastnosti má správný leader, ale hlavně – jaké biologické procesy se nám odehrávají v hlavě když jsme v práci. Zaujalo mě to natolik, že zde napíšu krátké shrnutí nejzajímavějších myšlenek.

Co se nám to děje v mozku?

Náš mozek neustále produkuje určité chemické látky, které mají stimulující účinek na naši psychiku. Svým chování si můžeme “střelit” dávku takové chemikálie do mozku a stejně tak svým chováním k někomu jinému můžeme takovou dávku střelit i jiné osobě (pohlazením, pochvalou, dárkem, aj).

Proto si nás chlapy umí získat hezká ženská nebo naopak my si umíme získat ji když zvolíme “správná slova”. Také je to důvod proč zkrátka funguje flirtování nebo obecně manipulace lidmi. Simon konkrétně mluvili o 4 látkách

  • Endorfin – redukuje bolest např při sportu a způsobuje pocit radosti. Sportovci mají endorfin rádi, je návykový. Proto se dřeme do úmoru na kole nebo při běhání – náš mozek dostává přísun endorfinů. Čím větší bolest při fyzické zátěži si způsobíme, tím dostaneme více endorfinů – jednorázového štěstí. Poměrně rychle vyprchá z těla.
  • Dopamin – návyková látka a má vysoce stimujující účinek. Cítíte se silní, sebevědomí, nabuzení, štastní. Normání hladina dopaminu je důležitá, podlimitní množství může způsobit deprese a pocit méněcennosti. Dávku dostaneme pokud dosáhneme nějakého cíle – třeba splníme úkol v práci, dostaneme nějaké ocenění nebo nás někdo pochválí. Dopamin vzniká také pokud dosáhneme povýšení/růstu platu v práci nebo třeba když si koupíme drahé tričko nebo boty – chodíme pyšně po ulici a cítíme se dobře, máme hezké oblečení – dosáhli jsme úspěchu, respektu, obdivu. Dopamin se uvolňuje i při sexu nebo při snění a představách. Rovněž se vyplavuje při konzumaci alkoholu, kouření, hraní automatů a pokud jíme. Každý chce být štastný, je to návykové. Pokud nám nefunguje správně látková výměna dopaminu, může to být rizikový faktor pro vznik závislostí – proto máme závislosti na sexu, nakupování, workoholismus, alkoholismus, obezita…
  • Oxytocin – hormon důvěry. Je např. zodpovědný za pevný vztah matky a dítěte – při porodu se matce do mozku uvolňuje obrovské množství oxytocinu. Proto je vztah tak silný (bolest, důvěra). Oxytocin je uvolňován v businessu při situacích jako podání ruky nebo když někoho poplácám po zádech a řeknu “Dobrá práce”. Vadí někomu z vás když se s partnerem díváte na televizi a on usne? Pokud se díváte spolu mlčky, tak je to určitá forma kruhu důvěry – oxytocin pracuje. Když jeden z vás usne je konec 🙂
  • Serotonin – neurotransmiter odpovědný za obecně dobrou veselou náladu nebo naopak deprese pokud jej máme podlimitní množství. Ovlivňuje naše standardní chování v každodenních situacích. Dostatek odpočinku, denního světla a co nejméně stresových situací pomáhá udržovat serotonin na normálních hodnotách. Pokud máme serotoninu málo, upadáme do deprese. Při dlouhotrvajícím deficitu serotoninu pomáhají dosáhnout normální hladiny antidepresiva. Důležitý je i jídelníček – dostatek masa a mléčných výrobků, zeleniny. Přes zimní období bývají hladiny serotoninu obvykle nižší, protože je přes den málo denního světla.

Workoholismus – Zvyšte mi prosím mzdu, potřebuju dávku dopaminu

Dává to celkem smysl. Člověk, který pracuje příliš se tak nenarodil. Někde tuto svoji pracovitost získal během svojí profesní kariéry. V životě tohoto člověka se vyskytl okamžik, kdy mu začaly dělat radost peníze, drahá auta, respekt a uznání. Proč mu to dělá radost? Dostává dávku dopaminu. Proto je strašně důležité, aby mladý absolvent, který nastoupí poprvé do práce, měl kvalitního manažera a vybudoval si správné pracovní návyky

Workoholik chce pořád víc a víc peněz a proto více pracuje. Dosáhne povýšení – další dávka dopaminu a motivace pracovat ještě víc. Dost možná potřebuje látku tak moc, že zůstává v práci přes noc, zanedbává rodinu a přátele. Je nemocný, potřebuje pomoc. Asi není náhoda, že workoholismus se vyskytuje zejména na vyšších pracovních pozicích – více odpovědnosti, stresu, peněz.

Existují lidé, kteří nevydělávají mnoho peněz a přes to se v práci dřou do úmoru. Možná je to často strach ze ztráty zaměstnání. Možná je to tím, že jim prostě dělá dobře když splní nějaký úkol od šéfa – dostanou sladkou odměnu – dopamin.

Znáte někoho kdo má závislost na sportu? Může za to endorfin. Asi těžko můžeme říct, že tato závislost je nebezpečná. Stejně tak závislost třeba na mazlení (oxytocin). Naopak závislosti na automatech, alkoholu, sexu, workoholismus, nakupování a podobně jsou nebezpečné závislosti…takže na dopamin pozor.

5/5 - (5 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *