• 12.10.2017
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Funkce RELATED je v jazyce DAX velmi frekventovaná a užitečná. Použijeme ji, pokud potřebujeme v nějaké tabulce (A) vyhledat hodnotu z jiné tabulky (B). A právě úkolem této funkce je nalezení odpovídající hodnoty.

Syntaxe je velmi jednoduchá:

Jak je možné, že funkci RELATED stačí pouze 1 parametr?

Odpovědí je organizace dat v Power BI, která se skládá z tabulek propojených v datovém modelu. No a protože mezi tabulkami existují reference, tak není potřeba aby funkce měla parametrů více. To je rozdíl proti excel funkci SVYHLEDAT/VLOOKUP, která potřebuje 4 parametry.

Kdy je možné v DAX použít funkci RELATED a jak?

Možnost uplatnění funkce je ovšem omezeno. Můžeme ji použít pouze v případě, že se ptáme do tabulky, která vrací vždy pouze 1 hodnotu. V našem případě se můžeme ptát pouze z faktové tabulky FactInternetSales.

1) V této tabulce tedy zakládám nový sloupec a píšu vzorec. Na obr. níže je vidět, že funkce začíná automaticky nabízet hodnoty z tabulek, do kterých vidí.

DAX RELATED

2) Pomocí zápisu “RELATED(DimSalesTerritory[SalesTerritoryCountry])” si nechám ke každému záznamu o tržbě doplnit teritorium z tabulky DimSalesTerritory

Rate this post

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *