• 12.10.2017
  • Ing. Jan Zedníček - Data & Finance
  • 0

Funkce RELATED je v jazyce DAX velmi frekventovaná a užitečná. Použijeme ji, pokud potřebujeme v nějaké tabulce (A) vyhledat hodnotu z jiné tabulky (B). A právě úkolem této funkce je nalezení odpovídající hodnoty.

Syntaxe je velmi jednoduchá:

Jak je možné, že funkci RELATED stačí pouze 1 parametr?

Odpovědí je organizace dat v Power BI, která se skládá z tabulek propojených v datovém modelu. No a protože mezi tabulkami existují reference, tak není potřeba aby funkce měla parametrů více. To je rozdíl proti excel funkci SVYHLEDAT/VLOOKUP, která potřebuje 4 parametry.

Kdy je možné v DAX použít funkci RELATED a jak?

Možnost uplatnění funkce je ovšem omezeno. Můžeme ji použít pouze v případě, že se ptáme do tabulky, která vrací vždy pouze 1 hodnotu. V našem případě se můžeme ptát pouze z faktové tabulky FactInternetSales.

1) V této tabulce tedy zakládám nový sloupec a píšu vzorec. Na obr. níže je vidět, že funkce začíná automaticky nabízet hodnoty z tabulek, do kterých vidí.

DAX RELATED

2) Pomocí zápisu “RELATED(DimSalesTerritory[SalesTerritoryCountry])” si nechám ke každému záznamu o tržbě doplnit teritorium z tabulky DimSalesTerritory

Rate this post

Ing. Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy a zajdu do posilovny. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *