• 2.4.2017
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Excel funkce SVYHLEDAT slouží pro vyhledávání a získávání dat z určitého sloupce v tabulce. V anglické verzi je to Excel funkce VLOOKUPTypický příklad, kdy tuto funkci použijeme je např. v případě, kdy máme na jedné straně tabulku s dlouhým seznamem (třeba tisíce záznamů) a na straně druhé máme menší tabulku s tím, že do ní z velké tabulky potřebujeme dohledat hodnoty.

Co do funkce SVYHLEDAT vyplnit – Argumenty funkce

Vzorec vypadá takto:

=SVYHLEDAT(co; oblast kde; číslo sloupce, kde je hodnota k vrácení; 0) (česká verze Excelu) nebo…

=VLOOKUP(co; oblast kde; číslo sloupce, kde je hodnota k vrácení; 0) (US verze Excelu)

SVYHLEDAT funkce

  • Hledat – Jakou hodnotu v seznamu hledáme, měl by to být nějaký jedinečný identifikátor záznamů, který se v tabulce vyskytuje pouze 1x v případě objednávek by to bylo ID objednávky
  • Tabulka – Tady označíme tabulku, ve které hledáme, pozor musíme respektovat základní pravidlo, že tabulku musíme označit tak, aby se hledaná hodnota vyskytovala v prvním sloupci tabulky, kterou označujeme.
  • Sloupec – Číslo sloupce, ve které se vyskytuje hodnota, kterou chceme od SVYHLEDAT vrátit
  • Typ –  Identifikujeme přesnou (0) nebo přibližnou shodu (1). Doporučuju vždy používat přesnou shodu.

Příklad SVYHLEDAT v Excelu

Vyrobíme si praktický příklad. Na webu Ministerstva vnitra ČR jsem si stáhnul číselník obcí, číselník má 6 251 záznamů. Excel se zadáním příkladu si můžete stáhnout zdeNa tomto příkladu si ukážeme, jak nám může funkce SVYHLEDAT pomoci, abychom nemuseli dlouhý seznam procházet ručně.

Při použití této funkce platí základní pravidlo, že hodnota na základě které hledáme musí být v prvním sloupci a hledané hodnoty jsou napravo. Princip určitě pochopíme na vysvětlění argumentů funkce a příkladu (viz. dále)

Excel funkce SVYHLEDAT

Každá obec má svůj jedinečný kód (Kód obce) a další informace, které se k obci vztahují.

Náhodně jsem vybral 8 kódů obcí a máme za úkol použitím excel funkce SVYHLEDAT, projít seznam a doplnit do tabulky níže Název obce na základě kódu obce.

Argument 1 – Hledat

Hledaná hodnota je kód obce

Argument 2 – oblast nebo tabulka

Hledáme v tabulce na Listu Obce, označíme celou tabulku, případně můžeme označit všechny sloupec A – H, vyjde to na stejno.

Argument 3,4 – Pořadí sloupce, který prohledáváme a typ

Pořadové číslo sloupce, který hledáme, “Název obce”, který chceme vrátit je ve sloupci 2. Požadovaný typ je přesná shoda. Po zadán funkce tak, jak vidíte na obrázku potvrdíme enter.

Výsledek: Po potvrzení se vrátíme na list SVYHLEDAT a protáhneme vzorec k poslednímu kódu obce, všechny názvy by teď měly být vyplněny.

Excel s vypracovaným příkladem si můžete stáhnout zde

5/5 - (4 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *