Nulové investiční náklady na Power BI

Power BI používá strategii tzv. freemium modelu. To znamená, že můžete používat zdarma Free verzi, která má sice určitá omezení, ale to Vám určitě vadit pro většinu projektů nebo testování nebude.

Jednoduchá tvorba vizuálně perfektních reportů

Reporty vypadají skvěle, navíc se dají snadno a rychle vyrobit. Mrkněte na některé dashboardy na tomto webu pod tagem Power bi dashboard (odkaz zde). Vše je intuitivní a jednoduché. Za 10 minut nemáte co dělat 🙂 U reportů můžete nastavit automatickou aktualizaci dat pomocí Power BI gateway (více informací zde).

Ukázka jednoduchého Sales dashboardu zpracováného za pár minut. Reportovat můžete z Excelu stejně dobře jako z databáze:

Power BI reporty jsou interaktivní, což je velká výhoda. Manageři a analytici mohou data a trendy vizuální formou analyzovat.

Mnoho datových konektorů

Služba nabízí široké spektrum konektorů na různé datové zdroje včetně SSaS jako např. Dynamics, Salesforce a Google Analytics, např.:

  • Soubory: Excel, CSV, XML, Text, Složka
  • Databáze: MS SQL Server databáze, MS Access, SQL Server Analysis Services databáze, Oracle databáze, IBM DB2 databáze, MySQL databáze, Postgress SQL databáze, Sybase databáze, TeraData databáze
  • SSaS, Ostatní: MS Sharepoint, Odata Feed, Hadoop (HDFS), AD (Active Directory), MS Exchange, Microsoft Dynamics CRM, Facebook, SAP Business Objects BI Universe, SalesForce Objects, ODBC, Prázdný dotaz (Blankquery)

Pokud ve vaší společnosti používáte CRM Microsoft dynamics 365, Salesforce aj. můžou se uživatelé pohodlně připojit rovnou k CRM účtu a reportovat nad daty. Marketéři ocení možnost přímého napojení a reportování z Google Analytics. Analytici a finanční controlleři zase možnost připojení k SQL databázím.

Samozřejmostí je i reportování nad soubory. Pokud si raději data před reportováním upravujete v excelu, no problem. Tabulky si nachystejte a načtěte do Power BI až po jejich úpravě – máte opravdu hodně možností jak do reportu data dostanete.

Power BI komunita si pomáhá

Toto řešení je na trhu už nějaký ten pátek a každý den přibývají noví členové komunity. Uživatelé, programátoři a blogeři, ti všichni Vám pomohou pokud si nebudete vědět rady – v drtivé většině případů Váš problém už někdo před Vámi řešil a vyřešil. Některé zdroje uvádí, že komunita má k začátku roku 2017 přes 5 mil uživatelů a používá ho 200 000 organizací. Google na dotaz Power BI community vrací nespočet výsledků.

Power BI community

Úprava dat před reportováním

Nehodí se struktura dat Vašeho datového zdroje k reportování a nebaví vás data upravovat v Excelu? Nevadí, Power BI obsahuje velmi propracovaný systém, který umožňuje s daty před reportováním pracovat a upravovat je do vhodné podoby. Navíc si všechny kroky úprav pamatuje a dokáže je zopakovat při každé aktualizaci reportu. Máte tak jistotu, že data upravujete pouze 1 a ne při každé aktualizaci reportu.

Power bi dashboard dataset uprava unpivot

Sdílení reportů v organizaci

Vytvořené reporty můžete z Vašeho účtu sdílet s ostatními přes email.

Power BI free sdílení

Další možností sdílení reportu s ostatními lidmi je vygenerovat si iframe, který si vložítě např. na webové stránky nebo odkaz na report, který můžete poslat někomu emailem.

Power BI sdílení reportů

Dostatečná kapacita dat

Máte volnou kapacitu až 1 GB na datové soubory/uživatel, to je pro většinu reportů naprosto dostačující

Položte dotaz pomocí featury Q&A a dostanete výsledek

Můžete využívat zajímavou funkci tzv. Natural query langugage – na úrovni dashboardu napíšete dotaz např. “Tržby tento rok” a Q&A Vám odpoví

Power BI natural query language

Aplikace Power BI desktop pro snadnou tvorbu reportů

Pomocí této aplikace, kterou se instaluje na klientovi (vaše PC) si můžete reporty připravit a následně poslat na Váš účet v cloudu. PowerBI desktop si můžete stáhnout po přihlášení k Vašemu účtu Power BI.

Power BI desktop ke stažení

Mobilní reporty

Přístup do Vašich dashboardů na mobilních zařízeních využívajících nativní aplikace pro iOS, Windows a Android pomocí speciální aplikace Power BI for mobile.

(!!!) Aktualizace 7.5.2017 – Power BI free čekají od 1.6.2017 změny, pro více infromací viz. článek Power BI Premium – Freečkaři zapláčou zde

Rate this post

Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *