Power BI desktop je aplikace běžící na vašem PC pro přípravu reportů. Nástroj je zdarma a poskytuje rozhraní pro praci s daty a jejich vizualizaci. Reporty v power bi vypadají opravdu skvěle. Příjemné je, že nemusíte být technicky zdatní abyste tent nástroj mohli používat.

Vizualizace reportů pomocí Power BI Desktop

Tvorba reportů byla dříve určena hlavně IT vývojářům, protože si obyčejný business uživatel neuměl na data sáhnout a upravit si je do vhodné podoby. Neměl ani uživatelsky příjemný a jednoduchý nástroj k tomu, aby si report mohl udělat sám (pokud si nekoupil nějakou profi platformu).  Nyní to už neplatí. S cloudovou službou Power bi a pomocníkem, který vám umožňuje reporty vyrobit a nahrát do cloudu to zvládnete sami.

Takto vypadá prostředí Power BI desktop:

A takto vypadá hotový report (viz článek Finanční reporting v Power BI). Můžete prohlédnout na obrázku níže nebo se přes obrázek prokliknout přímo na power bi report).

Power BI Desktop pomáhá při přípravě dat

Můžete se postavit na hlavu, ale bez správně připravěných dat to nejde. Power BI desktop obsahuje kromě vizualizačních nástrojů ještě další, velmi důležitou funkci a to je právě zmíněná platforma pro práci s daty. Přes jednoduché rozhraní jste schopni vytvořit propojení ke všemožným datovým zdrojům (vč. tabulek na webech, vaší podnikové databázi, excely, apod) a data pak upravovat. Seznam konektorů je prakticky totožný s konektory, které používá power query (viz článek o Power Query).

1) Přes konektor se můžeme připojit např k Excelovskému sešitu odkud si naimportujeme tabulku (Listy/Sheety)

power bi desktop jak importovat excel
Import excelu do Power BI desktop

2) Naimportované tabulky pak vídíte v aplikaci a můžete rovnou vytvářet reporty nebo…

3) …tabulky před reportováním ještě upravit podobně jako v excelu. Aplikace si “pamatuje” seznam kroků, které jste s tabulkou provedli a dokáže kroky zopakovat při každé aktualizaci dat. Na obrázku je ukázka změny názvu sloupce s odkazem na seznam kroků (Applied steps) kde je vidět, že jsme provedli změnu názvu sloupce.

4) Tabulky mezi sebou jednoduše propojíte v datovém modelu

Pohodovou úpravu dat do reportovatelné formy považuji za skvělý benefit power bi desktop.

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *