Nejlepší začátek k tomu, jak pochopit rozdíl mezi jednotlivými Microsoft Power BI nástroji, je uvědomit si, že každý nástroj má v celém procesu zpracování finálního reportu určitou roli. Ve standardním MS Business intelligence máme nástroje pomocí kterých zajistíme úpravy dat (SSIS), zpracování datového modelu s úložištěm dat v relační struktuře (SQL Server) a nástroj pro zpracování reportu (SSRS, SSAS). Přesně takovou roli reprezentují Power Query, Powerpivot a Power BI.

Všechny tyto nástroje patří do Self service nástrojů, které jsou navrženy pro běžné uživatele.

Power Query – nástroj pro self service business intelligence v Excelu.  Mocný v kombinaci s PowerPivot

Power Query je doplněk excelu, který slouží pro zajištění ETL procesů (Extract, Transform, Load). Umožňuje uživatelům extrahovat data z různých zdrojů (viz. článek o Power Query). Můžete si pak načíst data do aplikace Excel a několika jednoduchými kroky data vyčistit a přizpůsobit do formy, která je vhodná pro reportování nebo načtení do datového modelu.

Největší výhody Power Query:

  1. Je zdarma (Platí i pro Powerpivot a Power BI)
  2. Používá se jako doplněk MS Excel (Platí i pro Powerpivot a Power BI)
  3. Umožňuje automatické propojení na velké množství nejrůznějších datových zdrojů a data je možné pravidelně aktualizovat
  4. Po napojení lze data jednoduše upravovat přičemž power query si všechny úpravy pamatuje a pokud se změní datový zdroj, automaticky zopakuje všechny provedené úpravy

 

Power query
Power Query nabízí opravdu mnoho datových konektorů

Powerpivot – udělejte si v Excelu datový model jako databázový profík

Powerpivot je také k dispozici jako doplněk aplikace Excel a využívá se hlavně k vytvoření datového modelu v Excelu. Jeho největší síla spočívá v kombinaci s Power Query, ale lze jej využívat i bez něj. Je velmi podobný SSAS (SQL Server Analysis Services) a umožňuje komprimované ukládání dat a extrémně rychlou agregaci a výpočtem. Podobně jako SSAS využívá k dotazování speciální jazyk MDX, tak v Powerpivot můžete použít jazyk DAX.

Pomocí Powerpivot můžete vytvořit funkční relační model s propojením na jiné Excelové sešity, vytvářet hierarchie dat a data jednoduše zobrazit a aktualizovat pomocí kontingenční tabulky.

Powerpivot model
Jednoduchý datový model, který obsahuje finanční rozvahu napojenou na dimenzi kalendáře, která může sloužit pro vytvoření časové hierarchie (např. Rok – Měsíc – Den) ve výsledné kontingenční tabulce
Power Query, PowerPivot a Power BI
Výsledkem relačního modelu vytvořeného pomocí PowerPivot je finanční rozvaha přehledně zobrazená v kontingenční tabulce

Největší výhody Powerpivot:

  1. Vytvoření funkčního relačního modelu, který byl dříve možný pouze v placených nástrojích
  2. Je možné zkombinovat s Power Query a vytvořit tak automatický systém pro načtení a reportování dat
  3. Lze reportovat přes kontingenční tabulky
  4. S daty lze pracovat prostřednictvím vzorců v DAX

Power BI – všechny výhody v jednom nástroji

O Power BI jsem se rozepsal v několika článcích, např:

To, co můžete provádět prostřednictvím Power Query a Powerpivot v Excelu Vám umožňuje také Power BI. Má integrované všechny tyto nástroje v sobě a navíc sloučí jako cloud based služba. Vytvořením Microsoft power BI účtu se Vám otevírají dříve nevídané možnosti.

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *