Power BI je cloudová technologie od Microsoftu, která umožňuje jednoduchým způsobem analyzovat a vizualizovat data. Vytvoření reportů zvládne úplně každý a nemusíte být programátor aby jste byli schopni tento nástroj používat. Stačí k tomu základní uživatelská znalost.
Nespornou výhodou je stále rostoucí komunita a pokud narazíte na nějaký problém, vždy na internetu najdete řešení. Spoustu materiálů naleznete zde na webu v kategorii Power BI, novinky z ostatních webů související s tímto nástrojem můžete sledovat na speciální stránce kterou jsem pro teto účel založil Power BI Aktuality a blogy (AJ).
Power BI obsahuje silné analytické nástroje
Služba obsahuje sadu nástrojů, která umožňuje uživatelům samostatně analyzovat podniková data, vytvářet reporty. Koncept, na kterém je PBI založen se někdy nazývá Self service BI. To je koncept založený na tom, že máte analytický a reporting nástroj, který může obsluhovat kdokoliv a není potřeba vytěžovat požadavky IT oddělení.
Ukázka dashboardu Retail analysis sample
Níže se můžete podívat na 3 interaktivní reporty, jedná se o ukázku reportingu tržeb (“Retail analysis sample”). Reporty jsou plně interaktivní, kliknutím do grafu se překreslí ostatní grafy a tím můžete data jednoduše analyzovat. Dashboard si můžete zvětšit v pravém dolním rohu.
Co vše můžete prostřednictvím Power BI vytvářet si můžete prohlédnout na příkladech reportů, které najdete v kategorii Ukázky Power BI reportů.
Pokud by Vás zajímalo co obnáší takový vyrobit, tak si přečtěte článek o výrobě dashboardu krok za krokem. S trochou cviku to zvládne každý.
K jakým datům se dá s Power BI připojit?
Můžete se přímo napojit na spoustu předdefinovaných služeb. Samozřejmostí je možnost online připojení na
- Lokální MS SQL Server,
- Externí soubory jako Excel, csv, txt
- Cloudové služby jako Azure, Microsoft Dynamics CRM Online, SalesForce, QuickBooks, Google analytics a spoustu dalších
Aktualizaci dat je možné provádět ručně nebo si nastavíte periodu dle vašich potřeb tak, abyste měli data připravena v době kdy potřebujete.
Power BI a Nástroje v Excelu
Pokud jste příznivci tabulkového procesoru Excel, tak můžete vyzkoušet PBI doplňky do Excelu. Tyto nástroje jsem rozebíral v článcích:
- Power Query, Powerpivot a Power BI – jaký je mezi nimi rozdíl zde
- Začínáme s Powerpivot – Nástroj pro datové modelování zde
- Power query – těžká váha v self service BI
S prvními krůčky v Power BI vám můžou pomoci zajímavé články na exceltown.com v sekci Power BI – první krůčky zde
Dobrý den,
chci se jen optat je Power BI desktop cloudová služba, když jdu na Microsoft tak se tam nic nepíše a nevím jak tečou moje data (excel – power BI – cloud – můj PC) a proč to chce při přihlášení když to mám doma na svém PC email adresu do práce.
Moc děkuji za odpověď nebo aspoň na koho se obrátit.
S pozdravem
Zdravím, neznám z popisu zcela přesně vaši situace, ale pokud se budeme bavit o Power BI desktop, tak je to aplikace nainstalovaná na vašem počítači. Jako taková slouží pouze k tomu, abyse si v ní vytvořila reporty z různých zdrojů, které buď mužete nebo nemusíte publikovat do cloudového úložiště. Pokud report publikujete, tak k přihlášení přes power bi účet musí dojít. Do power bi se pak přihlašujete přes web powerbi.com, kde vás po přihlášení čeká standardní prostředí s reporty, které mužete sdílet s ostatními kolegy v rámci vaší organizace, nastavit si aktualizace atp.
Data tečou asi takto: Zdroj dat (excel, databáze, web, atp) -> Power BI desktop -> a) pbix soubor uložený na vašem disku obsahující data nebo… 2) …publish pbix souboru obsahujícího data do cloudu -> následně je možní pomocí power bi gateway nastavit aktualizace reportu v cloudu z vašich dat na disku (většinou se nastavují aktualizace dat z databází na serveru nebo cloudových služeb)
Doufám, že vám to pomohlo 🙂
Dobrý den, pomohlo mi to, ale raději napíšu, jak jsem to pochopila, pokud se nepřihlásím na power BI.com tak moje data nebudou v cloudu.
A četla jsem ještě jeden článek na Vašich stránkách: ” Power BI Premium – Freečkaři zapláčou” , co to pro nás Freečkaře znamená? Píše se tam, že byla odebrána funkce sdílení dashboardů pomocí free účtu napříč firmou.
Takže, kdybych se rozhodla se přihlásit na power BI.com (sign in free – což mi stále nefunguje) tak se mi nahrají moje data do cloudu, ale víc nic?
Moc děkuji a omlouvám se, že otravuji, ale o tom to se nikde moc nepíše.
S pozdravem Kamila
Jestli tomu dobre rozumim, mate obavu z toho ze vase data omylem nekam nasdilite pokud se zaregistrujete, toho se bat opravdu nemusite, po registraci nikdo vase data neuvidi pokud nezna vase prihlasovaci udaje.
Pokud se zaregistrujete a nasledne prihlasite na powerbi.com tak se nestane nic nez to, ze Vam bude zalozen ucet kam muzete (ale nemusite) nahrat report vytvoreny v power bi desktop nebo si ho vytvorit primo na webu. Samotnou registraci se nic s vasimi daty nestane. Power BI desktop a webova sluzba PowerbI.com funguji uplne nazavisle. Klidne muzete mit vytvoren ucet a bez obav pouzivat power bi desktop aniz by se s vasimi daty cokoliv delo pokud nechcete. Report do cloudu mate moznost (nikoliv povinost) nahrat z power bi desktop pres tlacitko Publish (viz. https://janzednicek.cz/wp-content/uploads/2017/10/Capture-53.png), nasledne report uvidite ve vasem uctu, ale stale plati ze ho nevidi nikdo jiny.
Omezeni moznosti sdilet reporty v clanku freeckari zaplacou bylo mysleno to, ze u free uctu byla omezena z webove sluzby schopnost uztivatele umoznit pristup k vasemu reportu nekomu jinemu (viz. https://janzednicek.cz/wp-content/uploads/2017/10/Capture-54.png)
Ucet si klidne zalozte a proklikejte si to tam, neni se ceho bat