V momentě kdy nastavujeme v Power BI konektor na naše data, tak máme možnost zvolit připojit se k určitému objektu (třeba tabulce) a nebo máme druhou možnost, a to připojení pomocí direct query, které zabezpečí live připojení na datový zdroj. Nachystáme si jednoduchý Sales report na pár kliků (viz video) a ukážu zde, jak takové připojení nastavit. Direct Query má smysl hlavně pokud se připojujeme do nějaké databáze a používáme k dotazování jazyk SQL.

Sales report s propojením na SQL databázi přes direct query

Přes Power BI desktop si vytvoříme jednoduchý report, který bude zobrazovat tržby po jednotlivých letech přes produkty a protuktové kategorie:

  • Zdroj: SQL Server/databáze Temp
  • Tabulka: udv_SalesByProducts (view vytvořené ze sample database AdventureWorksDW2014)
  • Report designer: Power BI desktop, report následně nahrajeme do cloudu
  • Power BI Gateway: Nastavíme si gateway na datový zdroj

 

Report je nahrán do power bi služby. K tomu aby Direcq query fungovalo, je potřeba nastavit Power BI gateway (enterprise). Nastavíme si tedy nový cluster, který povede na instanci localhost a databázi Temp

nastavení power bi gateway

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy a zajdu do posilovny. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *