Zálohování je klíčový prvek pro ochranu dat před chybou lidského faktoru, výpadkem SW/HW nebo externímu útoku. Nedávno jsem se rozepsal o tom, jakým způsobem dělat základní zálohování – jaké máme typy záloh a základní strategie – SQL Zálohování – Backup Typy (Simple, Full, Diff) a Volba Strategie. V tomto článku se podíváme na tool SQLBackupandFTP, pomocí kterého je možné zálohování jednoduše zautomatizovat.

Možnosti zálohování v SQL Server, MySQL, Azure….

SQL Server nebo jiné db platformy nabízí nástroje pro zálohování formou například maintenance plánů, kdy si můžeme nascheldulovat zálohy a tyto zálohy pravidelně ukládat. Další možností jak vyřešit zálohování ve vlastní režii je naprogramování vlastního řešení.

Pro někoho může být problém to, že vývoj a otestování spolehlivého řešení bude stát nějaký čas a tedy i peníze. Zálohování není radno podcenit a pochopitelně budeme chtít zálohy provádět pravidelně a tyto posílat někam na FTP nebo do cloudu (One drive, Google, Dropbox, Yandex…) s rozumně nastavenou retenční periodou (např 30 dnů). Toto už si v databázovém klientu jen tak sami nenaklikáme a budeme potřebovat programovat.

Naštěstí dnes je na trhu řada produktů které umožní spolehlivé zálohování nastavit na pár kliků za cenu 1h sazby programátora 🙂 Já jsem dnes vyzkoušel SQLBackupandFTP.

SQLBackupandFTP je solidní řešení pro zálohování

SQLBackupandFTP je na trhu etablované řešení založené na aplikaci, která se instaluje na server. Po instalaci následuje jednoduché a rychlé nastavení parametrů zálohování včetně intervalů a umístění kam se mají zálohy posílat. Služba pak běží na pozadí.

  • Web: SQLBackupandFTP (obsahuje affliate odkaz – podpoříte tím tento web)
  • Stažení: 14-ti denní Trial verze – po 14-ti dnech přechází aplikace do free plánu

Nastavení záloh mi zabralo zhruba 1 minutu. Aplikace je příjemně přehledná a jednoduše se spravuje. Na příkladu níže jsem si nastavil zálohu takto:

  • Připojujeme se k lokální instanci (SQL_LOCAL_DEV) – moje testovací
  • Zálohujeme všechny nesystémové databáze (pokud založím novou databázi, tak se tato databáze začne automaticky zálohovat)
  • Pro ukázku záloha FULL 1x 24h, DIFF 1xh
  • Zálohy ukládám na lokální disk C\SQL_Backups + Dropbox do cloudu
  • Nechávám si posílat konfirmační emaily pokaždé, když je záloha provedena

Možností, kam odeslat zálohy je elá řada

Tip – Můžete využít některý z přednastavených módů zálohování – třeba Maniac 🙂

Záloha mi po nastavení běhá v předpřipravených intervalech. Pustit ji můžu i ručně

Součástí aplikace je i podrobný log a možnost data Restorovat ze zálohy

Varianty a ceny SQLBackupandFTP – až 2 databáze zdarma

Horší zpráva je, že poskytovatel aplikace není charita a ve verzi zdarma máme k dispozici dost osekanou verzi. Nicméně podlě mě stále dostačující. Doporučují projít si -> price plány

Ve variantě Free (Zdarma)

  • můžeme zálohovat až 2 databáze
  • (!!!) možnosti kam zálohy ukládat jsou omezené podle plánu – něktrá cloudová úložiště (ve variantě business) jsou ve free variantě nedostupná, nicméně na FTP zálohu odeslat můžeme ve všech variantách
  • Zálohy nelze zašifrovat

Jak jsem zmínil, aplikaci si v plné palbě můžete vyzkoušet během 14-ti denní trialky. Po uplynutí doby přecházíte poté automaticky na free plán

Za mě velice dobré řešení záloh zadarmo, případně si připlatíme pár kaček pokud chceme prémiové funkce.

Tip na slevu: V případě, že chcete využít nějakého placeného plánu, tak mám pro vás tip jak ušetřit 10% z ceny. Do googlu si zadejte “sqlbackupandftp” a možná na vás vyskočí na prvním místě PPC reklama kde v textu bude slevový kód – dneska to fungovalo (16.9.2019)

5/5 - (3 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *