MS SQL Server existuje v mnoha edicích, ale kde začít? Nejlepší místo (třeba pro evaluaci) je edice, která je poskytována zdarma a to je právě MS SQL Server Express. Tato edice je vhodná pro projekty malého rozsahu a jako nástroj pro seznámení se SQL Server.

Edice SQL Server Express poskytuje kompletní databázový engine. Pokud vás zajímají rozdíl mezi jednotlivými edicemi do hloubky, tak si můžete článek o Plánování instalace SQL Server a co všechno je dobré před volbou edice SQL serveru zvážit.

Funkce a omezení MS SQL Server Express

Nástroje SQL Express edice

Podrobnější popis nástrojů, featur a omezení najdete ve výše zmíněném odkaze, nicméně v kostce: například SQL Server Management Studio, Configuration Manager, Advance Query Optimizer, Service Broker, Průvodce Import / Export, Business intelligence development studio.

Z rozšířených služeb jistě oceníte Reporting services a možnost alespoň částečně automatizovat ETL procesy přes Integration services. SSIS balíčky sice nejdou nahrát na server a pouštět přes Job Agent, ale používat je můžete ruční exekucí z aplikace Data Tools.

Omezení a limitace SQL Server Express

Jak vidíte, Express Vám toho dá v základu docela dost. Je ale zdarma a tak má i určitá omezení (Express 2016):

 • Omezení velikosti – MS SQL Server Express podporuje databáze s velikostí pouze do 10 GB
 • Paměť – můžete využít pouze 1 GB paměti
 • Procesor – můžete využít pouze 1 procesor, 4 jádra
 • Nelze využívat SQL Agenta (pro automatické pouštění jobů)
 • Analysis services (pro tvorbu OLAP) chybí
 • Neobsahuje SSIS katalogy (pro deploy SSIS balíčků na SQL Server)
 • Notifikační služby jako např dbmail, různé trigery
 • Maximální množství SQL Express instancí na jednom stroji je 50
 • High Availability chybí
 • Master data services chybí
 • další featury

Omezení je samozřejmě poměrně dost, ale do začátku Vám dost možná chybět nebudou. Express je kromě malých projektů a aplikací vhodná edice pro business intelligence. Chybí sice SSAS (Analysis services), ale SSRS (Reporting Services) jsou součástí. V rámci instalace si na stroj spolu s database enginem nainstalujete také Report server, kam se ukládají reporty, které vyrábíte přes nástroj Business intelligence Data Tools (BIDS). Tato edice je také bezvadná pro vyzkoušení práce s datovými zdroji (databázemi) napojenými do Excelu nebo třeba Power BI.

Závěrem – super začátek pro malé aplikace nebo na seznámení s T-SQL a BI

Pokud se rozhodnete SQL Server Express používat, dostává se Vám do rukou dobrý nástroj, který plně dostačuje např. pro malý datamart/databázi jako úložiště dat pro nějakou další vrstvu (účetní systém a podobně). Pro větší projekty s vyššími nároky na výkon a storage se nehodí, protože expresska má značná omezení co se alokace výkonu týče.

Tip: Pokud si chcete vyzkoušet SQL server v tzv. plné palbě, tak můžete pro evaluaci použít Developer edici 1, která je také zdarma, ale nemůžete na ni provozovat žádné komerční řešení. Jedná se pouze o edici určené pro vývojáře, kteří na ni mohou bezplatně vyvíjet a testovat. Pokud ale uvažujete o SQL server jako databázové platformě pro váš projekt a víte, že do standardky nebo enterprise edice určitě nepůjdete, tak bych rovnou testoval/vyvíjel jenom na Expressce – vyhnete se pak riziku, že si do aplikace zatáhnete nějakou placenou featuru, které se pak třeba budete blbě zbavovat.

SQL Server Express 2016 si můžete z webu Microsoft stáhnout zde 2, a o novinkách v edici SQL Server 2016 se dočtete v odkaze. Microsoft SQL Server Data Tools – Business Intelligence for Visual Studio 2013 je ke stažení z webu Microsoft zde 3. O licenčních omezeních provozu 4 SQL server Express nad windows systémy píše Michal Zobec.

 

3.9/5 - (18 votes)

Použité zdroje

 1. Microsoft, Try SQL Server on-premises or in the cloud [on-line]. [cit. 2017-02-26]. Dostupné z WWW: https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-downloads 
 2. Microsoft, Co si oblíbíte na systému SQL Server 2019 [on-line]. [cit. 2017-02-26]. Dostupné z WWW: https://www.microsoft.com/cs-cz/sql-server/sql-server-editions-express 
 3. Microsoft, stáhnutelný soubor [on-line]. [cit. 2017-02-26]. Dostupné z WWW: https://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=42313 
 4. Michal Zobec, SQL Server Express je zdarma, ale … [on-line]. [cit. 2017-02-26]. Dostupné z WWW: https://www.michalzobec.cz/sql-server-express-je-zdarma-ale-4121 

Ing. Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *