• 24.1.2024
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

AdventureWorks databáze od Microsoftu jsou nejoblíbenějšími vzorovými databázemi pro vývojáře, databázové administrátory nebo prostě pro studenty, kteří se chtějí naučit něco z oblasti SQL serveru a databázového managementu

V tomto článku se podíváme na to jaké varianty Adventure Works databází jsou k dispozici, ale hlavně bych chtěl poukázat na možnost připojit se na databázi online bez nutnosti stahovat soubory k sobě.

Požadavky: Potřebujete SQL Server (databázový engine) nebo Azure a SQL Server management studio nebo Azure data studio

Typy a verze databází AdventureWorks

Adventure Works databáze existují ve dvou hlavních verzích – odkaz na dokumentaci Microsoft a odkazy ke stažení:

  1. Adventure Works OLTP (Online Transaction Processing): Tato verze databází simuluje běžné transakční operace, které můžete najít v relačních databázích. Obsahuje tabulky pro zákazníky, objednávky, produkty a další relační data. Je vhodná pro vývoj aplikací, které potřebují ukládat a spravovat transakční data.
  2. Adventure Works Data Warehouse: Tato verze databází je navržena pro analytické účely. Obsahuje velké množství dat, která jsou vhodná pro datovou analýzu a business intelligence. Můžete ji použít pro tvorbu datových skladů a komplexní analýzu dat.

Kromě členění databází z hlediska účelu (aplikace vs datový sklad) ještě rozlišujeme různé verze. Podle toho, jakou máte verzi SQL Serveru si vyberete daný .bak soubor.

Adventure Works v Azure – veřejně a zdarma

Klasická instalace je myslím jasná a je popsána i v dokumentaci viz výše. Prostě stáhnete .bak soubor a uděláte restore na vaší SQL instanci. Potíž je ale v případě, kdy se vám to nechce dělat 🙂

V tomto případě, existují možnosti, jak se připojit na již existující instanci AdventureWorks hostovanou v Azure. Jednu z takových možností máme díky sqlservercentral.com. Přihlašovací údaje naleznete na přiloženém odkaze.

adventure-works-azure-public-verejna

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *