V minulém článku jsme si udělali krátký, základní úvod k technologii společnosti OpenAI – ChatGPT. Bavili jsme se zejména o základní verzi (3.5), funkcích a omezeních. Jak vlastně tato technologie vznikla, jaká má omezení a také o důležitosti kvality promptu (dotazu). Základní verze ChatGPT, která je zdarma je zcela offline. Nedokáže tedy jakoliv komunikovat s okolním světem přes internet. To se však s příchodem placené verze Chat GPT Plus 4 mění. Navíc placená verze obsahuje ještě další vychytávky.

Chat GPT Plus – Úvod, pricing, pluginy

ChatGPT Plus je řekněme taková nadstavba nad základní verzi. Jedná se o rozšířený model (měl by být chytřejší), ale hlavně získáváme přístup k funkcím, které nám umožňují komunikovat s okolním světem prostřednictvím internetu. Důležité je zmínit, že tyto funkce jsou v Beta verzi, takže není vše zcela odladěno.

Funkce, které máme v Plus 4 verzi navíc oproti verzi 3.5

 • Rozšířený model (lépe vytrénovaný) – nicméne stále obsahuje informace pouze do září 2021 stejně jako základní verze
 • Pluginy – nepřeberné množství pluginů třetích stran, které si nainstalujete a ChatGPT pak dokáže tyto pluginy v konverzaci používat. Můžete si tak třeba nainstalovat plugin na web scrapping nebo plugin kterému předhodíte youtube video a následně se bavíte o obsahu videa s chatbotem. A mnoho dalšího.
 • Advanced Data Analysis – Funkce, která umožňuje vložit data (např. ve formě excelu, cvs apod) a následně chatgpt tato data zanalyzuje. Dokonce vám v případě že chcete poskytne python kód, který můžete použít k analýze pozdeji.

Omezení a cena ChatGPT 4

 • Cena 20USD/uživatel/měsíc
 • Zdá se mi že verze 4 je oproti verzi 3.5 pomalá – všechno se vleče. Než pluginy udělají co mají tak to trvá a než chat bot vypíše svoji odpověd do chatu, tak to také trvá násobně dlouho.
 • Omezení na 50 dotazů/3 hodiny – po překročení limitu se vám chat GPT vypne a můžete přejít na verzi 3.5 než vám zase ChatGPT 4 najede.
 • Některé (zejména ty užitečné =)) pluginy jsou placené. Pokud tedy chcete z webu nebo videa uložit mnoho informací například do excelu nebo csv, tak si musíte zaplatit plugin.
 • Chatbot je velmi “ukecaný” což je vzhledem k pomalosti toho, než vyžvejkne odpověď nepříjemné. Má tendenci své zadání s Vámi často konzultovat a potvrzovat, jestli na řešení jde správně. Není to od věci, ale třeba v momentě, kdy botovi napíšete, aby něco udělal bez toho, aby to vypisoval jednotlivé kroky do chatu a on to stejně pak udělá, tak je to velmi otravné.

Obzvláště omezení na 50 dotazů v určitém časovém okně je postavené na hlavu vzhledem k tomu, že si za službu platíte. Navíc to vypadá, že kapacitně servery nestíhají zpracovávat požadavky kladené na Plus verzi. Jinak si nedovedu vysvětlit proč OpenAI proklamuje daleko rychlejší zpracování promptů oproti původní verzi, ale praxe je zcela opačná.

Jak si aktivovat ChatGPT Plus

1) Otevřete si přihlašovací stránku

2) Přihlásíte se – já se přihlašuji přostřednictvím svého Microsoft účtu, ale na výběr je více metod (Google, Apple nebo registrace emailu)

3) Zaplaťte si předplatné ChatGPT 4 –  24 USD (20 usd + daň) a poté se vám zpřístupní vylepšená verze – odkaz naleznete na webu openAI

4) Pokud chcete používat nové funkce v beta verzi (což pluginy a pokročilá analýza dat jsou), tak si ještě musíte tyto funkce aktivovat zvlášť.

 • Dole v levém roku u svého účtu klikneme na 3 tečky – settings

 • Klikneme na beta features
 • A povolíme pluginy a pokročilou analýzu dat

Jak si nainstalovat a používat plugin ChatGPT 4 (Plus)

Dobře, nyní bysme tedy měli mít zaplacenou Plus verzi a také bychom měli mít v nastavení povolené používání pluginů a pokročilou analýzu. Podívejme se na to, jak můžeme nainstalovat

1) Otevřeme si chat okno

2) Uprostřed nahoře se přepneme na GPT 4

3) Nyní máme na výběr 3 možnosti – vybereme Plugins

 • Zůstat v původním režimu podobném základní verzi pod vylepšeným GPT (offline)
 • Využít funkci Advanced Data Analysis (původně code interpreter) – nahrajete soubor a analyzujete (offline)
 • Využít mód s pluginy

4) Po zvolení vidíme, že se nám uprostřed objevilo okno s volbou pluginů – klikneme na něj a klikneme na možnost Plugin store – btw vidíte, že já již mám některé pluginy nainstalovány.

5) Poté na nás vyskočí okno se všemožnými pluginy. Stačí si jen vybrat. Každý plugin plní určitou funkci – například přečte PDF nebo přečte webovou stránku dle zadání nebo uloží něco do souboru, vygeneruje diagram a podobně. Některé pluginy jsou však placené.

Pozor: Máme možnost současně používat pouze 3 pluginy v chatu, přičemš bot se sám rozhodne, který z pluginu a kdy použije (pokud mu to sami neřeknete).

Vyskoušení pluginů v Chat GPT Plus

Na pluginy pravděpodobně napíšu další článek včetně různých scénářů použití a různých omezení. Nyní si ale vyzkoušíme pro ilustrativní účely plugin:

 • Webpilot – plugin umí otevřít webovou stránku a projít
 • AskYourPdf – plugin umí otevřít pdf

Úkol 1 – Procházení webu bazos a vypsání inzerátu z 1. stránky

Úkol – vypsat všechny realitní inzeráty z adresy (https://reality.bazos.cz/prodam/byt/?hledat=&rubriky=reality&hlokalita=79604&humkreis=10&cenaod=&cenado=&order=&kitx=ano) – předfiltrováno na určitou psč a typ=byty. Pro zjednodušení nebudeme stránkovat.

Prompt: 1) Projdi stránku a přečti si její strukturu: https://reality.bazos.cz/prodam/byt/?hledat=&rubriky=reality&hlokalita=79604&humkreis=10&cenaod=&cenado=&order=&kitx=ano 2) Vypiš všechny inzeráty z první stránky ve struktuře: název, cena, velikost, odkaz

Vidíme, že bot nejprve využil webpilot plugin, přečetl web a následně vypsal výsledky. Pokud chceme, můžeme po rozkliknutí okna s pluginem vidět konkrétní kód, na kterém je vidět jak spolu bot a plugin komunikují.

Úkol 2 – navštívit web, prohlédnout pdf (Zákon o účetnictví) a odpovědět na dotaz

Na webu ministerstva financí se nachází pdf se Zákonem o účetnictví, odkaz na pdf je zde: https://www.mfcr.cz/assets/cs/media/Zak_1991-563_UZ-zakona-c-5631991-Sb-o-ucetnictvi-ve-zneni-pozdejsich-predpisu-s-vyznacenim-zmen-podle-zakona-c-2392012-Sb.pdf

My budeme chtít aby ChatGPT tento dokument přečetl a odpověděl nám na otázku: Pro které účetní jednotky a za jakých podmínek vzniká povinnost auditu účetní závěrky. Tak uvidíme…

Prompt: 1) Zde je odkaz na Zákon o účetnictvi. Jedná se o pdf soubor: https://www.mfcr.cz/assets/cs/media/Zak_1991-563_UZ-zakona-c-5631991-Sb-o-ucetnictvi-ve-zneni-pozdejsich-predpisu-s-vyznacenim-zmen-podle-zakona-c-2392012-Sb.pdf 2) Otevři soubor, přečti jej a odpovez na dotaz: Pro které účetní jednotky a za jakých podmínek vzniká povinnost auditu účetní závěrky

 

5/5 - (2 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *