Dnes se podíváme v rámci testování vylepšené verze ChatGPT na funkci, která se jmenuje pokročilá analýza dat (dříve code interpreter). V minulém článku jsme si udělali základní seznámení s placenou verzí GPT 4 a seznámili jsme se s funkcemi, které tato varianta poskytuje navíc. Jednou z těchto funkcí je právě code interpreter.

Tato funkce umožňuje do chatu nahrát soubory a následně s těmito soubory komunikovat prostřednictvím chatbota. My si zkusíme funkci dnes otestovat na datech společnosti NVIDIA

Kde funkci advanced data analytics najdeme

Jak již bylo zmíněno v minulém článku, tak tato funkce je dostupná v placené variantě nástroje. Za cca 20 USD/uživatel/měsíc získáte přístup k pluginům třetích stran díky čemuž se chatgpt stane online (může procházet weby apod) a právě této funkci která vám umožňuje nahrát do chatu data a tyto data analyzovat.

Funkci aktivujeme jednoduchým způsobem. Klikeme uprostřed na ikonku GPT 4 a následně na Advanced data analytics

Tímto nám v oblasti kam píšeme dotaz zobrazí malé + přes které můžeme vložit soubor

Pokud se bota zeptáme, jaké soubory umí načíst odpoví nám, že umí přečíst různé typy, nicméně doporučuji jako zdroj dat vkládat strukturované soubory (excel, cvs, json) a nikoliv pdf a jiné, tak hrozí vážné riziko že se nám nepodaří data správně přečíst a následně i interpretovat.

Pokud se bota zeptáme jak pracuje s daty, tak nám odpoví, že primárně používá k analýze jazyk Python a jeho knihovny. Při analýze nám současně dokáže kód poskytnout, takže jsme schopni jej zreplikovat na datový soubor opakovaně.

To by tak na úvod stačilo, pusťme se do analýzy

Test funkce pokročilé analýzy dat (Advanced data analytics) – Finanční analýza NVIDIA

Úkolem bude zanalyzovat účetní data společnosti NVIDIA za roky 2020-2022. Necháme botovi víceméně volnou ruku v analýze

  • Zaopatříme si data
  • Vložíme data do chatgpt – modulu advanced data analytics a necháme data zanalyzovat a požádáme bota, aby nám provedl finanční analýzu dle běžných zvyklostí
  • Necháme si vypsat python skript

a) Stažení rozvahy a výsledovky spoločnosti NVIDIA přes Python a knihovnu yfinance

V minulém článku jsem zmiňoval, že modul pokročilé analýzy dat je offline. To znamená, že nám ChatGPT nedokáže data vyexportovat. Data si tedy opatříme tak, že požádáme bota, aby nám vygeneroval Python skript, který:

  • importuje knihovnu pandas a yfinance
  • přečte rozvahu, výsledovku a různé indikátory tohoto cenného papíru
  • výsledek uloží do csv

Tento skript následně pustíme v našem lokálním prostředí – JupyterLab

Po spuštění skriptu vidíme, že se nám vygenerovaly 3 csv soubory, zkusíme otevřít jako kontrolu NVDA_vysledovka:

b) Nahrání a analýza dat ChatGTP – modul Advanced data analytics

Nahrajeme data a pokusíme se GPT předat maximum informací a kontextu co je to jde tak, abychom mohli nechat GTP následně data zanalyzovat a dostali co nejlepší výstup. Zadání jsem provedl následujícím způsobem – určitě by to šlo i lépe, ale myslím, že je to dostatečně exaktní:

Nyní budu postupně vkládat několik screenshotů tak, abyste viděli co všechno GPT vrací za výstup:

Komentář: to je poměrně úctyhodná analýza na první dobrou. Všechna čísla nebo metodu zpracování můžeme následně upravovat a zlepšovat. Mě by ještě zajímalo to, aby mi chatGPT provedl analýzu benchmarku ,tedy čísla postavil proti podnikům podobné velikosti a oboru. Jak si s tímto poradí?

c) Python skript pro znovupoužití analýzy později

 

5/5 - (3 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *