Powerpivot je excel add-in, který umožňuje datové modelování a analýzu dat ve známém prostředí Excelu, což je jeho největší výhoda.

Importujte velké množství dat přes Power Query a propojte je mezi sebou pomocí PowerPivot

Jedna z největších předností power pivot je, že můžete propojit několik datových zdrojů do jednoho excelu. Dokonce se nemusí jednat o zdroje stejného typu. Na výběr máte z několika datových zdrojů:

  1. Relační databáze (SQL Server, Access, Oracle, Azure, Teradata a další)
  2. Multidimenziální zdroje (Microsoft Analysis services)
  3. Datové kanály (Reporting services, informační kanály)
  4. Soubory (Excel, txt)

Jednotlivé zdroje pak můžete mezi sebou propojit a pokud nejste spokojeni s datovou strukturou, tak i upravit přes power query

Co umi power pivot

Dejte datům kontext vytvořením datového modelu

  1. Dejte vaším datům kontext tím, že mezi jednotlivými zdroji vytvoříte relace. Pokud chcete například reportovat vaše tržby, přidejte k tržbám informace o zákazníkovi, historické kurzy, časový kontext.
  2. Vytvořte  vlastní sloupce s dopočítanými hodnotami
  3. Vytvořte si hierarchii (časovou, účetní, atd)

Řešení, které vytvoříte není pouze jednorázové. Pokud excel uložíte a po nějaké době aktualizujete, Power pivot model načte data ze zdrojových souborů a máte vše znovu aktuální – práci vynakládáte pouze jednou.

PowerPivot model

Výsledný report – Vdechněte datům život

Prezentujte data a vytvořený kontext v kontingenčních tabulkách a grafech tak, jak jste zvyklí bez nutnosti ovládat složité nástroje business intelligence

Rozvaha

Přes tento nástroj můžete pracovat s daty takovým způsobem, kterým to dříve šlo provádět pouze ve specializovaném databázovém SW. Jeho přednosti ještě více vyniknou v kombinaci s dalšími funkcionalitami excelu, zejména Power Query (rychlé a opakované datové transformace bez nutnosti psát vzorce) a Power View (vizualizace dat přes interaktivní reporty).

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *