Tento článek bude krátkou ilustrací toho, jak se dají jednoduše naimportovat data z webu do Excelu pomocí Power Query. Je to zjednodušení práce, pokud si opakovaně stahujeme nějaká data z webu do excelu a děláme to ručně (akcie, kurzovní lístek, atp). Power query dokáže vytvořit propojení mezi vaším Excel sešitem a zdrojem dat na webu a data se dají jednoduše aktualizovat. Odpadá tak ruční práce.

Ukázka importu ceny akcií z webu do Excelu

V rámci ukázky budeme importovat ceny akcií z webu akcie.cz. Na homepage webu se nachází tabulky s přehledem aktuálních cen z trhu BCCP a RM-system. Nás budou zajímat čísla z Burzy cenných papírů Praha (BCCP).

Zdrojová data pro import dat z webu
Zdroj: Akcie.cz

Postup importu z webu přes power query

1) Klikneme na kartu Power Query
2) Z webu
3) Vyplníme adresu webu www.akcie.cz

Data z webu do excelu

4) Na další obrazovce vybereme tabulku Table 0. Power Query prochází web a tabulky čísluje podle toho na kterou narazí první

Import dat z webu

5) Data si můžeme ještě upravit přes power query editor, pokud nám vyhovují, tak potvrdíme a data se naimportují do Excelu jako nový list. Přes tlačítko obnovit/refresh se natáhnout aktuální ceny

5/5 - (2 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy a zajdu do posilovny. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *