• 11.11.2017
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Stalo se vám někdy, že aktualizace Power BI nefunguje? Důvodů proč tomu tak je může být více a vždy se jedná o chybu na straně uživatele. Na reportu s výkazem práce namodelujeme pár takových situací a pokusíme se zjistit proč aktualizace reportu neproběhne bez chyb. Problémy se objevují zejména při práci s typy zdrojových souborů jako je Excel. Pokud se na data připojujete do databáze např SQL Server, tak se s těmito problémy setkáte méně často.

Přesunula se zdrojová data nebo se soubor jmenuje jinak

Docela často se může stát, že report na rychlo zmastíme v power bi desktop aplikaci třeba z dat v Excelu, nahrajeme si je na web a po nějaké době zdrojový Excel přesuneme někam jinam nebo přejmenujeme. Pbi soubor (soubor power bi desktop) si samozřejmě pamatuje cestu na původní umístění a při pokusu report aktualizovat vyhodí chybu.

Původní zdrojový soubor Projekty.xlsx přejmenuju na Projekty_.xlsx

a chyba při pokusu o Refresh je na světě: Datasource.Error: Could not find file …..

POwer BI report nefunguje

Je potřeba důsledně hlídat kvalitu zdrojových dat

Dalším častým důvodem může být chyba v datové kvalitě třeba v nějakém políčku typu datum. Změna 1 buňky ve zdrojovém Excelu může věst k tomu, že přestane správně fungovat celý report.

V buňce D6 změním datum na nesmyslnou hodnotu 32.10.2017.

Co se stane při pokusu o aktualizaci reportu? Výsledkem je chyba 1 of the loaded queries contained Errors a opět aktualizace power bi nefunguje správně. Report zůstane v původním stavu.

Aktualizace power bi reportu nefunguje

Při kliknutí na view errors nás power query upozorňuje na problém při nahrávání 1 řádku (toho, který jsme změnili)

Změna datového typu zdroje také způsobí, že aktualizace Power bi nefunguje

Další příčinou může být změna datového typu ve zdrojových datech, třeba i nechtěná. Opět stačí malá nepozornost pouze u 1 buňky Na obrázku níže změním datový typ v buňce G8 z původního typu číslo na text

Opět dostáváme chybu

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *