Přes Power Query se dá napojit na spoustu datových zdrojů a jedním z nich je databáze SQL Server. V tomto článku probereme, jak jednoduše pomocí několika kroků nastavit napojení na SQL Server tabulku přímo z Excelu.

Návod na import dat a napojení na SQL Server z Excelu přes Power Query

K vytvoření spojení se SQL Serverem nutně nepotřebujete používat Power Query i když je nejpohodlnější cesta. Další způsob, jak data naimportovat najdete v článku Jak spustit SQL dotaz v Excelu. Ale zpět k tématu.

Importovat budeme připravené view na instanci SQL Server localhost\MOJEINSTANCE v databázi Temp, view se jmenuje udv_SalesByProducts a zobrazuje tržby po produktech s časovým kontextem. Toto view chceme naimportovat do Excelu spolu s propojením na databázi tak, abychom si data kdykoliv mohli jednoduše z excelu aktualizovat,

V případě, že nevíte, kde se váš SQL server nachází nebo nemáte přístupová práva, nechte si poradit od vašeho IT administrátora.

Výběr metody stažení dat z karty power query

Krok 1) V excelu vybereme kartu Power Query – Z databáze – Z databáze SQL Server

Vyplnění serveru, databáze a přihlašovacích údajů

Krok 2) V následujícím okně vyplníme název serveru a databáze, ve které se nachází view. Máte možnost nastavit SQL dotaz, který se na serveru provede. My necháme pole pro příkaz SQL prázdný, protože chci zobrazit objekt (view).

Napojení na SQL Server

Z databáze vybereme tabulku pro stažení do Exceu

Krok 3) V posledním kroku už jen vybereme objekt a potvrdíme přes tlačítko načíst. Máme také možnost data upravovat a vytvářet přes Power query editor posloupnost kroků, které se provedou po každé aktualizaci.

Na nově vytvořeném listu se nám založila požadovaná tabulka, která obsahuje data ze SQL Server a lze ji libovolně aktualizovat

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *