• 7.3.2018
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Robotická automatizace procesů je trochu tajemný pojem, pod kterým se ukrývá moderní nahrazení rutinních činností chytrými softwarovými roboty.

Nekonečné vyplňování tabulek, tvorba různých výkazů a „reportů“, evidence a odpisy majetku, nebo třeba kontrola plateb faktur. To jsou běžné činnosti, které v řadě firem stále provádí sami zaměstnanci. Mnohdy je přitom tyto úkoly odtrhávají od mnohem kreativnější a pro rozvoj firmy nejspíš i důležitější práce, jenže co naplat: tabulky se plnit musí, investoři mají být v obraze a účetnictví nepočká.

Rutina ubíjí

Taková práce pak často zaměstnance demotivuje a mnozí se rozhodnou k odchodu někam, kde očekávají, že dostanou větší prostor pro vlastní kreativitu. „Cílem je dosáhnout stavu, aby lidé ve firmách dělali zajímavou práci, která je baví,“ říká Zdeněk Galia, evangelizátor v oblasti softwarové robotizace společnosti StringData, která se problematikou zabývá.

Nový fenomén

Podle Galii existuje moderní cesta, jak takového cíle dosáhnout. Tou je automatizace. I do rutinních kancelářských činností se mohou zapojit roboti: ne ovšem stroje, které by brázdily chodby kanceláří, ale softwarová řešení, která rutinu převezmou. Takový postup se nazývá Robotická automatizace procesů a používá se pro ně zkratka RPA (z anglického Robotic process automation).

Robotic process automation

RPA je relativně nový fenomén, který se ve světových kancelářích začal objevovat teprve v uplynulých pár letech s tím, jak zesílily schopnosti takzvané umělé inteligence. Klíčem RPA je totiž fakt, že robot se činnosti skutečně naučí, není pro ně specificky naprogramován. To má celou řadu výhod, včetně toho, že pomocí speciální funkce lze díky učení v prvotní fázi v kanceláři nejprve odhalit, jaké konkrétní činnosti jsou ideálním kandidátem k automatizaci.

Jednoduchost především

Výhodou je také fakt, že po zaměstnancích firmy nevyžaduje RPA znalosti programování, přitom je univerzálnější a flexibilnější, než klasické jednoúčelové nástroje – třeba ty pro párování plateb a faktur. I díky tomu je RPA rychle rostoucí oblastí, která přináší do firem pozitivní změny. Zvyšuje efektivitu práce a vytváří prostor pro to, aby firmy samotné přicházely díky uvolněným kapacitám s novými službami.

Roboti usnadní i práci v kanceláři. Překážet přitom nebudou.

5/5 - (1 vote)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *