Občas potřebujeme načíst externí data do Excelu. Může to být například XML soubor, zdrojem dat však může být SQL databáze nebo webová stránka. Načítání externích dat z různých zdrojů je snadné a umožňuje tak vzájemnou výměnu datových souborů a jejich přenos.

Některé možnosti jsou detailněji probírány v našich článcích, např. import textového CSV souboru nebo načítání souborů mezi Excelem a Accessem. Tím však možnosti nekončí, Microsoft Excel nabízí další možnosti načítání externích dat.

Data z webové stránky (URL adresy)

Jednou z dalších možností je import dat z webové stránky, přesněji řečeno konkrétní URL adresy. Díky tomu tak lze snadno načíst kompletní obsah webové stránky.

Na kartě Data zvolíme v sekci Načíst externí data možnost Z webu. Otevře se dialogové okno, v němž zadáme URL adresu a ihned vidíme náhled stránky, z níž chceme data importovat.

Import obsahu webové stránky (URL adresy)
Import obsahu webové stránky (URL adresy)

Je to de facto takový základní webový prohlížeč s adresním řádkem. Pomocí tlačítka Možnosti lze nastavit, co vše se má do Excelu naimportovat, zj. možnosti formátování.

Nastavení formátu importu webu do Excelu
Nastavení formátu importu webu do Excelu

Pokud zvolíte formátování jako žádné, načte se pouze text z webové stránky. Hodit se někdy může též zakázání rozpoznávání data, pokud vyloženě nepotřebujete kalendářní údaje.

Import z SQL Serveru do Excelu

Další možností je data importovat z MSSQL serveru, tedy databáze SQL. Nebudeme zde konkrétně rozebírat import dat, pro zejména náročnější úlohy je vhodné využití PowerQuery doplňku do Excelu. Ten umí zpracovávat data z mnoha databází včetně Oracle, MySQL, apod. Microsoft Excel samotný však umí rovněž získat data z datové krychle pro analýzu SQL dat.

Externí data do Excelu - možnosti
Možnosti načtení externích dat do Excelu

Provázání Microsoft Excelu, MS Accessu a databází SQL je velmi těsné a umožňuje tak jednoduše zpracovat data z databází. Mnohem více možností však získáte doplňkem PowerQuery. I tak Excel je pro načítání externích dat schopný a pohodlný. Umí načítat data z URL adresy, SQL databází i importovat XML soubory.

5/5 - (1 vote)

Tomáš Soukup

Externí redaktor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *