V minulém článku Účetní systém Pohoda: správa účetnictví bez starostí? jsme nastínili, že účetní systém Pohoda má několik praktických a povedených rozšíření. Jedním z nich je právě Business Intelligence rozšíření, na které se detailně podíváme.

Rozšíření se prezentuje jako komplexní nástroj, se kterým získáte potřebná data a datové výstupy, přesně podle svých požadavků. Jeto ale skutečně tak, nebo je v tom nějaký větší či menší háček?

Vytěžte maximum s předpřipravenými scénáři reportů

Vytvořit si vlastní report v Business Intelligence rozšíření pro účetní systém Pohodu není zrovna jednoduché. Na druhou stranu to ale zvládnete po absolvování základních školení, do kterých určitě doporučujeme investovat, případně podle manuálů.

Jedině tak budete moci vytěžit opravdové maximum, protože ani předpřipravené reporty nejsou schopny zcela pokrýt všechny pohledy, které vás budou zajímat.

Účetní systém Pohoda s rozšířením Business Intelligence

Výstupy reportů jsou zobrazeny v MS Excel, což je velké plus, protože s tímto nástrojem většinou umí pracovat téměř každý – nemusíte se tak učit další dovednosti k tomu, abyste si individualizovali report. Další nespornou výhodou je, že rozšíření Business Intelligence je založeno na MS SQL. Dotazy SQL sice neovládá každý, ale stále se nejedná o vysoce specifickou dovednost. Navíc je SQL všeobecně rozšířený dotazovací jazyk, který se stále zdokonaluje.

„Mezi předpřipravené scénáře reportů se řadí výsledky z oblasti skladů, účetnictví, dokladů a další, vytvořit si ale může své vlastní.“

Jak vypadá výsledný report?

Rozšíření Business Intelligence pro účetní systém Pohoda vytváří okamžité reporty, které si zobrazíte v programu Microsoft Excel, a to formou oblíbených kontingenčních tabulek. Právě takové tabulky si můžete dále různě filtrovat, upravovat a dále s nimi pracovat podle svých představ. Výhodou je, že změna parametrů pro report se propisuje v reálném čase. Okamžitě tak máte k dispozici aktualizovaný report, aniž byste ho museli znovu generovat a ztrácet tak čas.

Pro potřeby reportu si kromě předpřipravených scénářů můžete jednoduše vybrat parametry přímo v programu, například pobočky, typy zásob, obchodního zástupce, počet prodejů zboží a například časové období. Díky tomu vytvoříte třeba report podle scénáře: chci vidět všechny pobočky, ve kterých se prodal určitý počet daného zboží za měsíce květen a červen roku 2019. Získat taková data může zabrat poměrně hodně času, ale s rozšířením Business Intelligence budete mít výsledek prakticky ihned.

Levné řešení pro malé a střední podniky

Účetní systém Pohoda a rozšíření Business Intelligence toho umí opravdu mnoho, ale z podstaty je určeno spíše pro menší až střední firmy, ty velké mají vlastní BI přesně na míru svým požadavkům. Pro malé a střední společnosti ale nabídne rozšíření poměrně revoluční pohled na data, která srozumitelně zobrazí nejen trendy z daných oblastí, ale také další potenciál k růstu. Právě proto se jedná rozhodně o dobrou investici.

Rate this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *