Funkce Současná hodnota (SOUČHODNOTA) – anglicky present value (PV) slouží zejména při finančních výpočtech. Teorie současné hodnoty je důležitá ve světě financí a finančního modelování, zejména při investičním rozhodování. Tato funkce pomáhá při výpočtech zohlednit časovou hodnotu peněz – když od vás dostanu 1 korunu dnes, tak to má pro mě větší hodnotu než 1 koruna zítra. Mohu ji totiž zhodnotit (třeba v bance) – doporučuji případně nastudovat nějaké zdroje, pro začátek třeba wiki. Na konci článku ukážu, jakou hodnotu má 1 koruna, kterou bychom dostali až za 10 let při úrokové sazbě 3%.

Současná hodnota – obecný vzorec

Současná hodnota - vzorec

Kde:

  • SH = Současná hodnota
  • BH = Budoucí hodnota
  • i = Diskontní míra (např. bezrizikový výnos dluhopisů)
  • n = Počet období
  • (1+i)n = úročitel (viz článek)

Jinými slovy – současná hodnota je vyjádřena jako budoucí hodnota (např. konečný zůstatek na účtu pokud si jej uložím do banky) zohledněná o oportunitní příležitost. Současná hodnota budoucí koruny je tedy nižší o úrok, který bychom dostali z oportunitní příležitosti (viz jmenovatel vyjádřený úročitelem). Jestli nerozumíme, nevadí…zkusíme to jinak:

Vzorec bychom mohli zapsat tímto způsobem a možná to bude srozumitelnější:

Pomocí diskontního faktoru právě snižujeme hodnotu v budoucnu získané koruny o případný úrok. Pokud to ani teď není srozumitelné, tak se podívejte na příklad níže.

Funkce SOUČHODNOTA (FV) v Excelu

=POČET.OBDOBÍ( sazba; anuitní splátka;  souč_hod;  [bud_hod]; [typ] ) (česká verze Excelu) nebo…
=PMT( rate; pmt; pv; [fv]; [type] ) (US verze Excelu)

Syntaxe - SOUČHODNOTA (PV)

Příklad na současnou hodnotu v Excelu

Zadání příkladu: Spočítejte hodnotu 1 Kč, kterou obdržíme za 10 let, jestliže dnes můžeme uložit peníze na 10 let za 3%.

Řešení (viz obrázek): Současná hodnota jedné koruny, kterou bychom obdrželi až za 10 let při úrokové míře 3% je pouze 0,74 Kč

 

5/5 - (1 vote)

Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *