Před několika měsíci jsem na webu zveřejnil mzdy v IT sektoru za rok 2018 (orientace hlavně na Data & Analytics) na základě průzkumu společnosti Hays. Nyní mě zajímá to, jak se mzdy IT odborníků liší u nás v porovnání s Německem. Podobné srovnání je užitečné z mnoha důvodů a může odpovědět na zajímavé otázky.
Níže uvedená čísla odpovídají (nebo by se měly alespoň blížit) průměrným hrubým mzdám při plném pracovním úvazku. Pro srovnání jsem si vybral vcelku běžné IT profese. Omlouvám se těm, kteří se v seznamu níže nenajdou. Jako zdroj informací byly použity webové služby glassdoor.com a payscale.com.
Uvedené rozdíly mohou některým z Vás pomoci rozhodnout se o tom, jestli se vyplatí odstěhovat za prací do Německa (dejme tomu z finančních důvodů). Co je ale zajímavější, tak rozdíly budou podle mého názoru indikovat to, u kterých profesích dojde v následujících letech k vyššímu tempu růstu platů – mzdy v IT mají totiž již několik let tendenci vyrovnávat geograficky rozdíly a třeba u takových pozic jako je IT Manager nebo Projektový Manager toto zatím nepozorujeme => rozdíl platů ČR vs Německo je u IT Managera propastných 120 %
SW/Java Developer v ČR se má lépe než jeho Německý kolega
Opravdu zajímavý je pohled do tabulky na poslední 4 pozice. Dejme tomu, že Big data developer je velmi specifická pozice, kterých na trhu není mnoho, takže o těch se bavit nebudeme. Trh SW/Java developerů a scrum masterů je ale už poměrně velký a podle tvrdých dat to vypadá, že tito lidé se u nás mají lépe než kdyby pracovali v Německu.
Rozdíl mezi mzdou developera u nás a v Německu je pouze cca 20 % a pokud bychom zohlednili daleko vyšší životní náklady na život v GER vs v ČR, tak je na tom vývojář pracující na HPP mnohem lépe zde v ČR.
Práce v Německu na HPP vs IČO – Vyplatí se mi pracovat pro zahraniční firmu na HPP nebo např. na IČO?
Práce pro zahraniční firmu s sebou nese kromě vyšší mzdy také náklady. Pokud budete chtít pracovat pro Německou firmu na HPP, tak se pravděpodobně budete muset do Německa odstěhovat a je potřeba počítat s tím, že život v Německu je dražší. Při práci na IČO dodatečné náklady a starosti budete mít také (budete se muset přihlásit k DPH).
- Práce v Německu na HPP – z čistě finančních důvodů bych práci v Německu určitě nehledal. Rozdíly mezi mzdami dle mého názoru nepokryjí dodatečné životní náklady v Německu. Výjimku tvoří manažerské pozice, které jsou v ČR oproti Německu průměrně podhodnoceny nebo pozice, které nemám v seznamu uvedeny.
- Práce v Německu na IČO – Zcela jistě nejvýhodnější variantou je pracovat pro zahraniční firmu remote – nejčastěji formou participace na nějakém krátkodobém projektu kdy dostáváte odměnu odpovídající zahraničním standardům a životní náklady hradíte české. Toto platí samozřejmě pro pozice typu programátor/tester apod. Tam se můžeme dostat na velmi zajímavé odměny, které budou mnohem vyšší než mzdy odpovídající HPP (v tabulka). Vaše konkrétní hodinová sazba bude vypadat dle vašich schopností – co si domluvíte to máte, nicméně jako indikátor toho kolik si můžete říct je: Vaše cena práce v ČR * Rozdíl v % (z tabulky)
A jak je to s mírou zdanění v Neměcku a u nás? Když jsem se pokoušel si najít nějakou něměckou mzdovou kalkulačku tak to už zas taková výhra nebyla. Jestliže BI developer má v Německu 109k. Kolik je to čistého? Děkuji
Čau Martine, souhlasím že to asi není žádná výhra nota bene pro lidi co se tam vydají na HPP – to jsem popsal proč si to myslím. Co jsem ale nepopsal jsou ty daně jak správně píšeš a poté co jsem si pár kalkulaček proklikal, tak to vypadá, že daně v Německu jsou složitější než u nás a třeba u mě z hrubé mzdy sežerou kolem 50%. Je to vůbec možný? No každopádně asi teda platí co jsem psal, že když už se vydat na takový dobrodružství, tak si práci fakturovat a dělat ideálně remote – jednak tam ude daleko větší hodinovka a druhak to daňově vyjde mnohem líp.
Kdybych nad prací v cizině uvažoval, tak pro klid duše dám pár tisíc daňovýmu poradci ať mi namodeluje, jak moje daňový zatížení bude vypadat