• 10.5.2019
 • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
 • 0

Jsem velmi rád, že vás prostřednictvím tohoto článku můžu informovat o novém trendu, který mě osobně velmi těší. Vzhledem k tragickému nedostatku odborníků na Business intelligence a Data Analytics specialistů si odborná a akademická veřejnost stále více uvědomuje potřebu si tyto lidi postupně vychovávat prostřednictvím nových studijních programů na vysokých školách, případně integrací nových předmětů zaměřených na tento obor do svých sylabů.

Počet skutečně zacílených studijních programů, které vysoké školy nabízejí, je sice zatím stále malý, ale doufejme, že se situace bude do budoucna zlepšovat. Otazníkem je zájem o takové studium vzhledem ke špatné úrovni technických znalostí studentů základních a středních škol (pokud pominu gymnázia). Nedokážeme zatím bohužel budovat u dětí pozitivní vztah k matematice a technickýcm vědám.

Globáním trendem je dynamický boom technologií a informačních systémů. Výrazně roste komplexita podnikových IT systémů, výrazně se prosazuje automatizace procesů. Je stále obtížnější pro manažery nejen řídit rozvoj podniku v této oblasti, ale také vytěžovat informace z těchto systémů. Roste hodnota zaměstnanců, kteří dokáží dát podnikové architektuře řád, data efektivně ukládat a vytěžovat. Před 10-ti lety jste si v podniku vystačili s účetním systémem. Analýzy a reporting se dělal v Excelu. Ta doba je pryč.

Současná situace a uplatnění na trhu práce Business Intelligence & Data

V IT vzniknul za posledních pár roků neskutečný převis poptávky po pracovní síle nad nabídkou a v business intelligence je tento trend ještě silnější, neboť se tato oblast rozvíjí velmi dynamicky. Tento trend je tak silný, že mzdy specialistů vyrostly do astronomických výšin (to platí pro IT obecně). Bohužel vzdělávací systém nebyl v minulosti na tento boom připraven a studovat BI nebo data jste museli do zahraničí nebo samostudiem v kombinaci s drahými kurzy.

Nestačí se naučit jeden, dva programovací jazyky a předpokládat, že si s tím vystačíte po celou kariéru. Je potřeba kromě toho ovládat i různé nástroje, které se neustále vyvíjejí (ETL, Reporting, Platformy pro správu databází), osvojovat si nové koncepty a zlepšovat soft skills – nesedíte jen na židli, ale velmi často jednáte s lidmi nebo zákazníky.

Je skvělé, že postupně začínají vznikat studijní programy, které jsou specificky zaměřeny právě na Data, Big data a BI. Už jen to, že tyto programy vznikají je samo o sobě pozitivní, nicméně efektivita studijních programů bude záviset na tom, jak se akademickým pracovníkům podaří nastavit sylabus předmětů a hlavně – jestli se podaří v rámci výuky řešit alespoň přibližně problémy, které se reálně řeší v businessu.

Unicorn College – Špičkové Studijní Programy Zaměřené na Data & Analytics

Pokud nemáte hluboko do kapsy a chcete své ratolesti dopřát kvalitní vzdělání, tak ho pošlete studovat na Unicorn College. Školné per semester (0,5 roku) stojí 50 000 Kč pro studium v českém jazyce a 3 500 EUR pro studium v angličtině. Škola také nabízí celou řadu stipendií – prospěchová, ubytovací a sociální. Nejlepší studenti mají odpuštěno školné. Vzhledem k prestiži školy a možnostem uplatnění studenta jde o investici s bleskovou návratností.

Co se týče studijních programů zaměřených na Data, tak Unicorn nabízí 2 zajímavé studijní programy. Jeden je zaměřen více technicky (práce s programovacími jazyky, SW platformy) a druhý je zaměřen více na business a ekonomiku (analýzy a interpretace dat, ekonomie, podnikové systémy, databázové programovací jazyky)

Aplikovaná ekonomie a analýza dat – tento studijní program je zaměřen spíše pro studenty, kteří chtějí působit jako můstek mezi IT a businessem (business analytik, vývojáři reportů, konzultanti). Vyučuje se statistika, analýza dat, ekonomie, Databáze a SQL (databázový jazyk), Rko (vizualizace dat), Business intelligence. Důraz je kladen nejen na teoretické znalosti, ale i na praxi. Odkaz na sylabus studijního programu – Aplikovaná ekonomie a analýza dat .

Softwarové inženýrství a big data – tento program je klenot mezi studijními programy zaměřenými na data a business intelligence. Po absolventovi tohoto programu se na trhu práce jen zapráší. Práce software architektů a specialistů na bigdata je aktuálně jedna z nejlépe placených pozic v IT. Podívejte se na přehled toho, co se studenti naučí – Softwarové inženýrství a big data. Sylabus programu je skvěle sestaven a vyučují se ty správné technologie.

Posuďte sami jen výčet technologií a oblastí, které by měl student umět – SQL, NoSql, MongoDB, Hadoop, Spark, Teradata, Big Data, Cloud computing, Unicorn Application Framework, uu5, NodeJS, JavaScript, Azure, DAQ systémy, IoT, MQTT, AMQP, BigClown, Lora, SigFox, NB-IoT, Raspberry Pi, Python, Arduino, PLC, GIS, Datawarehouse, OLAP, OLTP, Business Intelligence.

Líbí se mi, že v rámci obou studijních programů si studenti volí jeden ze 3 povinných předmětů, kde se detailně seznámi s určitým podnikovým prostředím.

 • Pojišťovnictví, data a IT prostředí pojišťoven
 • Energetika, data a IT prostředí přenosových soustav
 • Bankovnictví, data a IT prostředí bank

Během zkouškového období musí studenti kromě standardních studijních poviností absolvovat také workshopy a hackathlony.

VŠE – Nový studijní program Data & Analytics for Business Management

Od podzimu 2019 můžete na Vysoké škole ekonomické zahájit MBA studium, které je zaměřené na data, business intelligence, data science, umělou inteligenci. Studium bude probíhat pod hlavičkou Fakulty informatiky a statistiky. Nejsem obecně fanda MBA studia, má obecně velmi špatnou pověst. Vysoká škola ekonomická má u mě ale vysoký kredit a v tomto případě věřím, že studium bude přínosem.

 • Absolvent získá titul Master of Business Administration
 • Studium bude trvat 3 semestry (1,5 roku)
 • Cena programu je 280 000 Kč
 • Počet studentů je omezen na 15
 • Vyučuje se v češtině
 • Odkaz na studijní plán: Data & Analytics for Business Management

Co je ale podle mého názoru nejdůležitější. VŠE počítá od roku 2020 integrovat tento studijní program do magisterského studia! To je vynikající zpráva pro studenty, kteří se budou po absolvování bakalářského studia rozhodovat o navazujícím programu a budou chtít studovat Data & Analytics zadarmo.

Další možnosti studia

I další univerzity nabízejí možnost jak si osvojit znalosti z této oblasti. Studijní programy na školách, které jsem zmínil výše mají ale dle mého názoru nejlepší zacílení na tento obor a také sylaby předmětů jsou dobře sestaveny. V některých studijních programech ostatních univerzit se také studenti naučí spoustu užitečných znalostí a dovedností.

Tyto programy dle mého názoru ale buďto nemají tak silné zacílení na obor nebo mají naopak velmi silné zacílení pouze na jednu konkrétní kategorii. To ale nemusí býti nevýhoda. Tak třeba profesionál na bioinformatiku a zpracování dat v biologii (Masarykova univerzita) jistě nebude mít problém najít dobrou a zajímavou práci.

Další zajímavé programy kromě výše zmíněných

Pokud jsem nějaký zajímavý studijní program opomenul, neváhejte mě kontaktovat přes kontaktní formulář nebo do komentáře pod článek

4.8/5 - (5 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *