• 26.3.2018
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

Chcete se naučit jednoduše analyzovat, sdílet a reportovat svá data? Do budoucna bude tato dovednost hodně ceněná. Umět zacházet s Power BI se může hodit všem zaměstnancům nezávisle na pozici. V datech se totiž s tímto analytickým nástrojem může “prohrabat” každý bez čekání na zaneprázdněné vývojáře. V základní verzi je nástroj navíc zcela zdarma, což napomáhá jeho rozšiřování ve firmách.

S kancelářskými nástroji Microsoftu dnes musí umět každý, bez nich se většinou neobejdete. Power BI je ale něco navíc, čím můžete zaujmout zaměstnavatele, nebo dokonce úplně převrátit svou kariérní dráhu k lepšímu – získat dobře placené místo v IT nebo jako datový analytik. Pod spojením „umět Power BI“ si ale každý představuje něco jiného. Jestli chcete dokázat určitou úroveň, je nejlepší složit zkoušku a získat certifikát přímo od Microsoftu.

Certifikace Power BI
Zdroj: https://www.microsoft.com/en-us/learning/exam-70-778.aspx

Po složení certifikace Power BI budete schopni naplno využít potenciál tohoto nástroje a vytvářet komplikované reporty a datové transformace (viz. třeba Report finanční rozvaha a výsledovka). A co taková certifikace vůbec obnáší?

Komu je určena?

Všem zájemcům, kteří mají zájem o celosvětově uznávaný certifikát a v PowerBI se vyznají. Bez pečlivé přípravy se zkoušku ani nepokoušejte skládat, byly by to opravdu vyhozené peníze. Úkoly jsou poměrně náročné, obtížnost je podobná jako u jiných zkoušek na aplikace a technologie od Microsoftu. Zkouška se samozřejmě skládá v angličtině. Trvá 150 minut, což je poměrně dost času, připravte se však nejen na dlouhá zadání, ale často i obrázky.

Zájemci o zkoušku 778 Analyzing and visualizing data with Microsoft Power BI by měli zvládat Power BI Desktop, Power BI Services, Azure a Admin portal.

Jaké dovednosti jsou vyžadovány?

Nejde o žádné záludnosti, ale Power BI musíte skutečně ovládat. Základem je samozřejmě připojení ke zdroji dat, ať už jde o import z Excelu, SQL Azure, SQL Server Analysis Services nebo databázi. Import dat je spojený i se změnou formátu dat a podobnými úpravami.

Dále se vyžaduje umět vytvářet datové modely, optimalizovat je, používat Power Query (očišťovací operace, merge a append), DAX Time Intelligence, tvořit hierarchie, formátovat interaktivní vizualizace a mnoho dalšího.

Princip je stejný jako u dalších certifikací Microsoftu. Ne všechny otázky tedy mají stejnou váhu, navíc je velmi pravděpodobné, že z některé základní oblasti bude na zkoušce více otázek než z jiné. Pro úspěšné složení je potřeba získat aspoň 70 % bodů. Čas je podle zkušeností absolventů odpovídající, pokud tedy budete mít dostatečné technické znalosti a úroveň angličtiny. To je nezbytné.

Seznam konkrétních vyžadovaných dovedností najdete přímo na webu Microsoftu, byl aktualizován k 1.3.2018. Neberte ho ale jako stěžejní. Body, které jsou v něm vypsané, se v testu mohou objevit, nicméně také vůbec nemusí. Místo nich tam mohou být i jiné.

A jak se vlastně na zkoušku připravit?

Hodně záleží na tom, kolik toho už umíte. Power BI je pořád ještě relativně novou záležitostí. Učebnic proto moc nenajdete. Microsoft připravuje i speciální publikaci určenou k této konkrétní zkoušce, nicméně vyjde až 20. dubna 2018, zatím se dá jenom předobjednat.

Samostudium můžete zvládnout s pomocí internetu. Kolem Power BI se začíná budovat slušná komunita a základní znalosti možná někde najdete. Pokud jste v Power BI úplnými nováčky, pravděpodobně by bylo lepší vydat se na nějaký kurz. Kurzy Power BI jsou pořádány zejména ve větších městech a většinou stojí za to. Na druhou stranu nemůžete očekávat, že vás na certifikaci kompletně připraví. Sami si už pak musíte projít kritéria a doučit se funkce, o nichž toho zrovna moc nevíte.

Certifikace Power BI není úplně snadná, ale v životě se vám určitě bude hodit. Řadí se do kategorie MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate) po boku těch, které jsou zaměřené na Windows Server, SQL Server, Windows a Office 365. Najdete ji pod BI Reporting společně s analyzováním a vizualizací dat v Excelu.

5/5 - (2 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *