• 7.5.2017
  • Jan Zedníček - Data & Finance
  • 0

Před pár dny mi v emailu přistál email od MS. Stojí v něm, že Power BI představuje nový produkt nazvaný Power BI Premium s platností od 2Q 2017. Ruku v ruce s představením nového produktu dochází také k oznámení z mého pohledu celkem závažnému počinu.

V Power BI free produktu již nebude možno sdílet dashboardy. Byly sice přidány některé Pro featury, ale jedna z nejdůležitějších byla odebrána. Power BI dashboardy již nebudeme moci s Free účtem jednoduše sdílet napříč firmou. Vize je zřejmě jasná, z Power BI se postupně stává nástroj pro velké zázazníky a Power BI free směřuje k Evaluation produktu, případně využití pro jednotlivce.

Jasně, Free verze měla oproti Pro samozřejmě vždy nějaká omezení, ale pokud vím, je to poprvé co MS oznámil odebrání dříve fungující a klíčové featury pro zákazníky, využívající Power BI zdarma. Nic moc zpráva pro malé firmy, které si na free tieru vybudovaly reporting řešení. Naopak velké společnosti tleskají, ušetří (sta) tisíce dolarů měsíčně s Power BI Premium (oproti Pro) a budou mít lepší servis.

Power BI Free změny a srovnání současnost vs budoucnost

Power BI využívá přes 200 000 firem, velká většina z nich budou free verze a velké procento z nich jsou firmy, které mají na tomto toolu postavený reporting. Na Tieru Power BI Free se udály velké změny, byly přidány některé featury a důležitá, již zmíněná, featura byla odebrána.

Veškeré změny jsou efektivní od 1.6.2017 s tím, že je možné si požádat o rozšíření Trial verze Power BI Pro od 1.6.2017 do 31.5.2018. To by mělo zabezpečit dost času na to, aby se zákazníci adaptovali na tyto změny. To znamená přešli na Power BI Pro, Premium, případně překopali reporting strukturu.

Dnes 1.6.2017 (resp. 31.5.2018 s Trial Pro)
    – Omezení Live connections     – Bez omezení
    – Omezení PBI Gateway     – Bez omezení
    – Omezený limit na kapacitu datasetů     – Stejné jako Power BI Pro
    – Sdílení jednoduchých dashboardů     – Úplné omezení sdílení

Power BI Premium – MS si bude hýčkat velké zákazníky

Velcí hráči se naopak můžou radovat. Dostanou to, po čem delší dobu toužili. Licenční model Power BI Pro per user á 10 USD/month byl pro velké korporace (tisíce uživatelů) velmi drahý a na oplátku za to nedostávali dostatečnou protihodnotu, to se teď změní.

Power BI premium bude licencováno na kapacitu a klienti dostanou přiřazené HW zdroje. Fungování na základě sdílených prostředků již nebylo pro velké zákazníky udržitelné.

Featury Power BI Premium, které byly zatím zveřejněny. Další určitě budou čase přibývat:

Změny účinné ihned po releasu Power BI Premium

  • Noisy neighbors isolation – Performance bude bude zabezpečena exkluzivitou přiřazení HW zdrojů
  • Kapacitní limity – kapacita bude raisnula z 10GB až na 100 TB
  • Počet aktualizací datasetů – počet aktualizací bude navýšen z 8 na 48
  • Power BI Report Server – on-premise alternativa k SQL Server Reporting services pro zákazníky, kteří nechtějí do cloudu

Změny na kterých se pracuje, budou uvedeny později

  • Dataset caching – standartní velikost datasetu bude navýšena z 1 GB až na 50GB
  • Geografická distribuce datacenter
  • Inkrementální data refresh
  • in-memory caching

Více informací v Power BI Premium whitepaper

Závěrem

Power BI Premium je super zpráva pro velké klienty, já ale fandím hlavně malým firmám :). Právě tyto firmy (20 – 50 zaměstnanců) budou podle mého názoru zasáhnuty nejvíce a budou se muset rozhodnout jak dále reportovat. Některé se vrátí k Excelům, jiné si pořídí Power BI Pro. V každém případě náklady na licence Power BI Pro nejsou likvidačí, 120 USD/user/rok se dá zkousnout.

Vidím tu velký prostor k boomu toolů jako je PowerPivot, PowerQuery a PowerView pro Excel. Tyto nástroje jsou již v podvědomí uživatelů a mohou poskytnout plnohodnotnou alternativu Power BI free. Těchto nástrojů se změny nedotknou (doufejme že ani do budoucna). Určitě dojde také ke zvýšení poptávky po nástrojích jako SQL Server Reporting Services nebo alternativních Open source BI tools.

Já se zařídil tak, že přikoupím akcie Microsoft Corporation 🙂

Aktualizace 14.10.2017: Microsoft GO GO 🙂

Aktualizace 17.10.2019 – prodávám, +103 % za cca 2 roky..už stačilo

 

5/5 - (2 votes)

Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *