• 22.9.2019
  • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
  • 0

V uplynulém půlroce jsem se bohužel ke psaní moc nedostal, což mě mrzí. Důvodem bylo z části co, že jsem si chtěl po delší době užít léto a dokonce jsem jel po 5-ti letech na dovolenou k moři. Situaci na webu jsem začal na rychlo zachraňovat až v srpnu (kdy jsem prakticky 3 měsíce nenapsal skoro nic).

Statistiky za období 04/2019 – 09/2019

  • Z důvodu sezónnosti (léto) průměrná týdenní návštěvnost spadla z 1900 lidí na cca 1500. Tj cca 20% pokles. Za mě je to celkem v pohodě..z větší části je to pokles způsobený menší aktivitou v létě obecně a zčásti trest za moji neaktivitu na webu. Největší návštěvnost mám tradičně přes zimu a na jaře.
  • Ostatní parametry zůstaly podobné jako v reportu za předchozí období. To mě poměrně štve…stále si myslím, že průměrná doba na webu by mohla být lepší a souvisí se špatným UX (viz změny na webu dále) a stejně tak bounce rate – i když ten se mi daří dlouhodobě a pomalu snižovat. Udělal jsem nějaké změny a už se těším na další report jak si změny vyhodnotím.
  • Na grafu z Google Analytics si můžete všimnout peaku na přelomu duben/květen – to je testováni newsfeed seznamu, kam jsem se zaregistroval a web byl schválen. Některé články by se časem měly na seznamu nabízet. Seznam.cz tehdy na 1 den zveřejnil článek Průměrné platy databázových specialistů v IT sektoru 2018 a testoval prokikovost. Žel od seznamu jsem od té doby neobdržel ani návštěvníka. To mě mrzí, protože jsem do webu musel zainvestovat několik tisíc abych splnil jejich kritéria. Tak třeba časem.

Top 5 nejoblíbenější články na biportal.cz 04/2019 – 09/2019

  1. SQL Textové funkce (String functions – Velký přehled textových funkcí – Evergreenový článek, prakticky od jeho zveřejnění má největší návštěvnost
  2. Průměrné platy databázových specialistů v IT sektoru – Díky testování seznam newsfeedu byl tento článek jeden z nejnavštěvovanějších za období.
  3. SQL Datum – Dnešní datum, číslo týdne, měsíce a další skripty – Do TOP 5 se vyšvihnul článek z konce roku 2018 kde detailně popisuju všemožné SQL funkce pomocí kterých se pracuje s date/datetime atributy.
  4. Základy SQL – Nejpoužívanější příkazy – v Topce zůstává článek s ukázkou toho, jak poskládat svůj první SQL skript
  5. Základní SQL dotazy – Přehled selectů pro začátečníky – Seznámení s SQL, příklady SQL skriptů

Největší změny na webu

Již dlouhou dobu mě štvalo, že web bobtnal a stával se nepřehledným pro člověka, který sem přijde poprvé. Takže jsem se kousnul a začal konat:

1) Zlepšení popisků rubrik (zpřehlednění webu)

Proklikal jsem si všechny rubriky a opravil/přidal popisky. U některých rubrik jsem přidal i obrázek, mohlo by to zlepšit dojem z webu. Co je ale důležité, tak ke každé rubrice jsem přidal odkaz na seznam článků v dané rubrice!!

Vylepšení přehlednosti rubrik

Seznam článků je u každé rbriky

2) Mapa celého webu – seznam článků

Tento krok souvisí s tím prvním – tedy zpřehledněním kategorií. V sidebaru mám vpravo nahoře navigaci. Do této oblasti jsem přidal ještě odkaz na mapu celého webu – tedy seznam všech kategorií a k nim jednotlivých článků abecedně seřazených.

Mapa webu

3) Menu – Sekce Novinky z IT webů

V menu jste si možná všimnuli nové sekce – Novinky z IT webů. Záměrem je sesbírat relevantní a hlavně kvalitní tématické zdroje dle kategorií a odkázat z webu na aktuální články z těchto zdrojů z rss feedů. Jednotlivé sekce slouží jako kategorie obsahující nejaktuálnější články.

Do sidebaru jsem přidal novou sekci Novinky z IT webů (Česko a Svět), kde se zobrazuje posledních 7 článků v CZ a 7 článků v AJ

4) Přidání sekce o Autorovi

Omlouvám se, že jsem se k tomu dostal až nyní. Pod každý článek jsem přidal sekci o mně. Tuto sekci jsem měl přidat už dávno. Pokusím se sehnat i nějakou použitelnou fotku ať víte koho čtete, zatím jsem tam nechal logo webu.

5) Excel CZ/SK diskuse – Nová Facebook Skupina

Napadlo mě založit novou Excel skupinu. Skupina je založena několik měsíců a postupně nabírá členy. Jde to pomalu, ale jistě. Zatím máme 40 členů a rosteme. Ve skupině už se postupně začínají řešit první dotazy. Připojte se taky Excel CZ/SK diskuse >>

 

Rate this post

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *