Automatizace a umělá inteligence (AI) přináší dopady do mnoha oblastí našeho života včetně práce. Na některé profese má potenciální vliv nízký (řemeslo), na některé větší – typicky kancelářská práce, např. účetní. Brát AI jako soupeře a mít z něj strach je chyba.

Naopak, kdo se naučí s AI efektivně pracovat, bude mít velkou výhodu. AI Automatizace ve financích je velké téma a obecně se jedná o obor, na který má AI dopad jeden z největších.

AI nám může pomoci ušetřit cenný čas a soustředit se na takové aspekty profese, kde je potřeba lidský mozek. Podívejme se podrobněji na to, jaké úkoly mohou být automatizovány a jaké potenciální časové úspory konkrétně například u účetní to může přinést. Pro odhad těchto činností a potenciálních úspor jsem použil Chat GPT.

Je důležité si však uvědomit, že AI slouží jako pomocný nástroj a nemůže plně nahradit lidský dohled a odborné znalosti.

Níže seznam činností a náměty na úspory u daných činností. Logicky platí, že každý/á účetní bude mít pracovní rozvržení trošku jiné. Při automatizaci je potřeba nejprve identifikovat největšího “žrouta” času a pak se zamyslet nad tím, co s tím a jak konkrétně se pokusím snížit čas na danou aktivitu – i na to se vlastně můžete zeptat AI.

1. Účtování Transakcí banka

 • Tradiční metoda: Ruční zadávání transakcí do účetního systému.
 • S pomocí AI: AI algoritmy automaticky rozpoznávají a kategorizují transakce z bankovních výpisů.
 • Potenciální časové úspory: Až 70%. Z původních např. 60 hodin měsíčně může AI snížit čas na přibližně 18 hodin.

2. Kontrola a Rekoncilace

 • Tradiční metoda: Ruční kontrola shody údajů na různých účtech a výkazech.
 • S pomocí AI: Algoritmy pro strojové učení identifikují nesrovnalosti a automaticky provádějí rekoncilace.
 • Potenciální časové úspory: Až 50%. Z původních 40 hodin měsíčně může být čas snížen na 20 hodin.

3. Zpracování Faktur

 • Tradiční metoda: Ruční kontrola a zpracování příchozích a odchozích faktur.
 • S pomocí AI: Systémy AI automaticky zpracovávají a archivují faktury, extrahují důležité údaje a připravují platby.
 • Potenciální časové úspory: Až 60%. Z 50 hodin měsíčně může AI snížit čas na 20 hodin.

4. Daňové Přiznání

 • Tradiční metoda: Manuální shromažďování údajů a výpočet daní.
 • S pomocí AI: AI pomáhá v optimalizaci daní identifikací možných odpočtů a asistencí při výpočtech.
 • Potenciální časové úspory: Až 40%. Z 30 hodin měsíčně může být čas snížen na 18 hodin.

5. Finanční Plánování a Rozpočtování

 • Tradiční metoda: Ruční analýza a příprava rozpočtů a finančních plánů.
 • S pomocí AI: AI analyzuje historická data a trendy pro přesnější předpovědi a doporučení.
 • Potenciální časové úspory: Až 30%. Z 40 hodin měsíčně může AI snížit čas na 28 hodin.

Zkusímě se Chat GPT zeptat, jak zautomatizovat neadekvátní množství času stráveného účtováním bankovních transakcí ručně. Pamatujme na to, že je potřeba požadavek vždy co nejlépe a nejpodrobněji specifikovat. Napsal jsem o tom článek – viz článek s úvodem do ChatGPT, ten si projděte ať víte jak napsat dobrý “prompt” aby mu chag gpt rozumněl.

Prompt (dotaz): Jsem účetní a zjistila jsem, že mi zabere neadekvátní množství času účtování bankovních výpisů do účetnictví. Výpisy dostávám z ČSOB každý den a jako účetní systém máme Pohodu. Už mě to nebaví dělat ručně a chtěla bych si práci nějak zautomatizovat. Můžeš mi dát návod jak to mám udělat? Nemusí to být zcela automatické, ale chtěla bych hlavně ušetřit nějaký čas

AI nám odepsal toto – není třeba se toho leknout, přečteme si to a čemu nerozumíme tak se doptáme a požádáme chat gpt o zpřesnění nebo podrobnější návod jak to udělat.

Pokud si nevím rady hned s druhým bodem tak se zeptám a aI mě navede.

Závěr

AI a automatizace mají potenciál účetním vygenerovat významné úspory. Pokud se to podaří, je možné se pak zaměřit na komplexnější úkoly a poskytovat tak vyšší hodnotu ve své práci než předatlovávání dokladů.

Pro některé komplexní činnosti je samozřejmě potřeba spolupráce s IT odborníkem nebo přímo firmou, která dělá implementace AI. Každopádně i s obyčejným Chat GPT můžeme vygenerovat moře úspor dotazy na různé návody, postupy a podobně. Chat GPT dokonce umí komplexní věcí jako je finanční analýza takže možnosti tohoto nástroje zdarma jsou takřka neomezené – stačí povolit uzdu fantazii.

5/5 - (2 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *