• 5.7.2018
 • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
 • 5

Geometrický průměr je statistická veličina, která se nejvíce používá pro vypočítání tempa růstu v čase. V minulém článku jsem se věnoval tomu, jak pomocí Excel funkcí vypočítat v Excelu vážený aritmetický průměr (viz článek Vážený průměr v Excelu).

Vzorec na geometrický průměr

Průměr geometrický se počítá podobně jako aritmetický průměr prostý, jen se místo sčítání (aritmetický průměr) používá násobení a místo dělení (aritmetický průměr) se používá odmocnina. Vzorec vypadá takto.

Geometrický průměr - vzorec

Geometrický průměr je vždy menší nebo roven aritmetickému průměru.

Jak vypočítat geometrický průměr v Excelu pomocí funkce GEOMEAN

Zadání příkladu: Na webu České národní banky najdeme data k meziměsíčnímu růstu inflace v České republice. Data najdete na tomto odkaze a můžete si je vyexportovat do Excelu. Obsahují míry růstu inflace. Pomocí geometrického průměru vypočítáme průměrnou inflaci (čili jak dlouhodobě roste cenová hladina) za období od 1.1.2017 v České republice. Pro srovnání spočítáme také aritmetický průměr prostý.

1) Připravíme si excelovský soubor – zajímat nás budou sloupce čistá inflace a období od 1.1.2017, ostatní můžeme smazat

2) Aritmetický průměr spočítáme jako součet všech hodnot vydělený počtem hodnot. Tzn SUMA/POČET. Pro průměr geometrický použijeme vestavěnou Excelovskou funkci GEOMEAN. Stačí napsat funkci a jako argument vložit pole s hodnotami (viz obrázek).

Vzorec na aritm. průměr: =SUMA(B7:B23)/POČET(B7:B23)
Vzorec na geom. průměr: =GEOMEAN(B7:B23)

Příklad na výpočet geometrického průměru - ŘEŠENÍ

 

Zdroje:

4.7/5 - (4 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

5 comments on “Geometrický průměr v Excelu (GEOMEAN) – Jak na to?

 1. Ale co kdybych chtěl spočítat průměrné tempo růstu také se zápornými hodnotami? To mi geomean hodí chybu. Existuje nějaký způsob výpočtu v Excelu třeba pro toto: Inflace v roce 2011 byl 1,1 %, v roce 2012 -0,89 %, 2013 1,2 %, v roce 2014 -1,6 %.

  1. Co třeba naprosto jednoduše připočítat k hodnotám 100% a pak je ve výsledku odečíst? Takže 2011 … 101,1 %, 2012 … 99,11 %, 2013 … 101,2 %, 2014 … 98,4 %. Výsledek je pak přibližně 99,945%, tedy -0,055 %.

 2. Ahoj .
  Pokud bych chtěl vypočítat průměrnou míru inflace za posledních 10 let.
  Použil by se vzorec pro Aritmetický ne geometrický průměr?
  Dík Jan,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *