Tento článek je volným pokračováním k představení nástrojů pro podnikový reporting, kde jsem tyto BI nástroje k vizualizaci dat představil a ukázal, kam patří z hlediska Business intelligence architektury. Zmínil jsem, že ve větších společnostech se tyto nástroje používají k reportování především z datového skladu, ale dá se také reportovat přímo ze zdrojového systému (vaše CRM, ERP, účetní systém).

Slíbil jsem Vám, že sestavím žebříček nástrojů pro reporting, které jsou podle mého názoru nejužitečnější. Hlavními kritérii je cena, spolehlivost, bezpečnost a uživatelská jednoduchost. Nástroje jsou seřazeny sestupně od nejlepšího dle vlastního uvážení.

Microsoft Excel

Nejeden kolega se mnou jistě nyní nesouhlasí, protože Excel není BI reporting nástroj v pravém slova smyslu :). Nicméně – podle mého lze obyčejný Excel svým způsobem zařadit do Business intelligence nástrojů pro reportování s příchodem Power query a Power pivot. Excel má většinu věcí, které od takového nástroje očekáváte.

 • Můžete se napojit na velkmé množství datových zdrojů – txt, databáze (ODBC), Analysis services, web
 • Umožňuje data před reportováním upravovat – např přes Excel funkce, přes makra nebo power query
 • Obsahuje celou řadu vizualizací
 • Excel je zdaleka nejrozšířenější tabulkovou platformou a je jednoduchá na pochopení

Nyní již k plnohodnotným BI nástrojům.

Power BI nástroj

Power BI je nástroj, kterému se zde na webu dost věnuju a mám zde dokonce celou kategorii – Power BI. Jedná se o nástroj z dílny Microsoft a v základní verzi je zdarma. Momentálně je absolutním leaderem v tomto segmentu.

Pozice Power BI (Microsoftu) v Gartner Magic Quadrant 2019

power BI Gartner 2019

Mezi největší výhody Power BI patří uživatelská jednoduchost, nulové investiční náklady, neustále zlepšování produktu, obrovská komunita (vyplatí se když hledáte po fórech řešení nějakého problému) a možnost napojit se na velké množství zdrojových systémů. Více informací k výhodám Power BI jsem sepsal v článku Hodnocení Microsoft Power BI – 10 důvodů proč ho používat.

V případě, že nedostačuje základní verze, tak lze přejít na Power BI Pro za 9,99 USD/uživatel. Pro největší enterprice klienty je určena varianta Premium, která startuje na cca 5000 USD/měsíc (unlimited users).

https://powerbi.microsoft.com

Power BI

Reporting Services (SSRS)

Na tento nástroj v různých BI populárních žebříčcích již příliš nenarazíte. Pravdou však je, že stále má v podnikové BI architektuře své místo a to zejména pokud je vaší databázovou platformou SQL Server. Reporting services jsou totiž zcela zdarma a to bez dalších podmínek. Já osobně jej stále velmi využívám. Existují situace, kdy je řešení některých reportů přes SSRS daleko snažší než např v power bi (např. datové hierarchie a podobně)

Výhody:

 • zdarma
 • je součástí produktu SQL Server a to již od edice SQL Server Express
 • obsahuje vlastní report server a report manažer (web portál) pro správu většího množství reportů
 • flexibilita, možnosti filtrování a parametrů u reportů
 • možnost vytvářet mobilní reporty
 • jednoduché vytvoření reportů přes report builder

Nevýhody:

 • ani s pomocí report builder není vytvoření reportu úplně jednoduché a to je hlavním důvodem proč se nepoužívá nástroj v self service BI prostředích. Reporty dělají profesionálové (BI developeři) nebo šikovní power useři
 • nemá interaktivní reporty (např v power bi kliknete do grafu např na rok a tím se upraví všechny ostatní vizuální prvky v reportu)
 • není cloud – ale to může být i výhoda

https://docs.microsoft.com/en-us/sql/reporting-services/create-deploy-and-manage-mobile-and-paginated-reports?view=sql-server-2017

Tableau

Tableau je jedním z předních reporting Business intelligence nástrojů, který v posledních letech získává stále více na oblibě. Mezi jeho výhody patří snadná implementovatelnost a škálovatelnost. Patří mezi naprostou špičku a odpovídá tomu i cena. Taleau využívá Subscription licenční model a ten startuje na 35 USD/ uživatele.

Existuje 5 základních verzí produktu – Desktop, Server, Online a Public/Reader verzi

 • Verze desktop je nástroj pr vývoj reportů podporovaný Windows a Mac. Umožňuje připojení k datům a jednoduchou vizualizaci ve formě reportů
 • Serverová verze umí reporty sdílet v rámci podniku
 • Online je cloudová služba (podobně jako Power BI)
 • Tableau Public je zdarma pro nekomerční použití či vývoj
 • Tableau Reader je zdarma a umožňuje prohlížení reportů vytvořených v Desktop verzi

https://www.tableau.com/

Tableau

5/5 - (2 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data & Finance

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 10 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako BI developer, finanční controller, analytik a krátce jako finanční manažer. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti a názory se snažím už několik let zapisovat na tento web, aby sloužily i někomu dalšímu - zejména studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

=> Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (1.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »
=> Pokud vám článek pomohl, sdílejte ho nebo mě uveďte na vašich webových stránkách jako užitečný zdroj informací.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *