V tomto miniseriálu článků zaměřených na to, jak udělat report v Reporting services ukážu pomocí několika jednoduchých kroků jak na správné založení SSRS projektu a reportu v tomto známém reportingovém nástroji. Berme to jako přípravu prostředí pro samotnou tvorbu reportu. K tomu, abychom mohli začít vůbec dělat report v Reporting Services nástroji budeme potřebovat:

  • SQL Server Data tools 2015 (nebo starší) – dále jen SSDT. Můžeme taktéž použít Report builder (SSRS desktop aplikace), ale ten má omezené možnosti. Pověnuju se mu v jiném postu.
  • SQL instanci buď na lokálu nebo na podnikovém SQL Serveru. Pokud nemáte ani jedno, tak si můžete nainstalovat SQL Server Express (návod zde) a po instalaci si nahrajde databázi od Microsoftu AdventureWorksDW2014 sample database aby jste měli nějaká data pro reporty. Mimochodem s touto sample databází budu dále pracovat.

Na to, jak vytvořit report v reporting services (SSRS) v prostředí SQL server data tools 2015 se můžete podívat na totmto videu (bez zvuku):

Založení SSRS projektu a reportu

SSRS projekty jsou takové balíčky, které v sobě obsahují reporty, datasety a datové konektory. Prostě vše pro správnou komunikaci reportu s sql databází a správnou funkci. Po spuštění SSDT máme 2 možnosti. Buďto již máme nějaký projekt rozpracovaný, anebo si můžeme založit projekt nový. Založíme si nový projekt (New Project) a na další obrazovce vybereme Report Server Project

Založení SSRS projektu
[1] Založení SSRS projektu
SSRS Výběr typu projektu
[2] SSRS Výběr typu projektu
Po založení projektu a výběru typu projektu je ještě potřeba založit report, se kterým budeme poté pracovat. To uděláte kliknutím pravého tlačítka nad folder report v Solution exploreru a výběrem buď:

  • Add new report – v tomto případě se aktivuje report wizard, který vás provede napojením reportu na datasety atd. Ja report wizard nemám rád a proto využívám druhou možnost
  • Add New item  a následné vybrání Report – wizard pak neotravuje a můžete si vše udělat podle sebe. Založme si tedy report Prodeje po produktech. Vidíte, že reporting services soubory mají příponu rdl.

Založení reportu v Solution Exploreru
[3] Založení reportu v Solution Exploreru
Pojmenování nového SSRS reportu
[4] Pojmenování nového SSRS reportu
Pokud jste dodrželi tento postup, tak vás čeká tento pohled (nebo trošku jiný v závislosti na verzi SQL Server data tools).

SSRS Projekt a report jsou úspěšně založeny
[5] SSRS Projekt a report jsou úspěšně založeny
Report v reporting services projektu je založen. Dále nás čeká založení Data source pro SSRS report a vytvoření Datasetu, ze kterého report čerpá data, ale to až v dalším článku.

5/5 - (2 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *