• 2.11.2019
 • Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling
 • 3

Funkce SVYHLEDAT je jednou z nejvíce používaných funkcí v Excelu obecně. Tato funkce funguje tak, že z určité tabulky obsahující mnoho řádků a sloupců dokáže najít a vrátit námi hledanou hodnotu z určitého sloupce. Funkce podporuje 2 režimy – úplnou a přibližnoou shodu. Dokumentace Microsoft k funkci je v odkazu. Kromě této funkce však existuje ještě podobná funkce VVYHLEDAT. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 • SVYHLEDAT – funkce prochází postupně řádky určité tabulky z 1. sloupce a vrací hodnotu z pořadového číslo sloupce (který si ve funkci zvolíme) určité tabulky
 • VVYHLEDAT – funkce prochází postupně sloupce určité tabulky z 1. řádku vrací hodnotu z pořadového čísla řádku (který si ve funkci zvolíme) tabulky

Takto napsáno to vypadá složitě, rozdíl lépe pochopíme na příkladch (viz dále).

Rozdíl mezi SVYHLEDAT() vs VVYHLEDAT() na příkladech

Příklad 1 – ukázka SVYHLEDAT

Představme se tabulku se jmény dětí, jejich nejoblíbenějšími hračkami a informací jestli často zlobí. Tabulka obsahuje 7 dětí (v praxi může jít o tabulku s tisíci záznamů). Máme za úkol u 3 dětí (Kamila, Petr, Jakub) pomocí vzorce zjistit požadované informace na základě jejich jména.

 • Jména dětí jsou na samostatných řádcích
 • Nejoblíbenější hračka je v 2 sloupci tabulky
 • Zlobí? je ve 3. sloupci tabulky

svyhledat vs vvyhledat priklad - svyhledat

V tomto případě použijeme funkci SVYHLEDAT. Na základě Jména hledáme hodnotu pro 2. (hračka) a 3. (zlobí) sloupec z tabulky obsahující všechny děti.

svyhledat vs vvyhledat - vysledek prikladu svyhledat

Hodnoty pro chlapce jménem Jakub nejsou k dispozici protože Jakub není v hlavním seznamu.

Upozornění: V praxi je potřeba, aby funkce SVYHLEDAT prohledávala seznam, ve kterém jsou hodnoty podle kterých hledá jedinečné. U jmen dětí tomu tak být nemusí (2 různé děti mohou mít stejné jméno). V tomto případě jména jedinečná jsou.

Příklad 2 – Ukázka VVYHLEDAT

Nyní si představme, že máme stejná data, ale forma výchozí tabulky je zcela jiná a vypadá takto:

 • Jména dětí máme teď jako sloupce
 • Vlastnosti Nejoblíbenější hračka a Zlobí? máme jako řádky
 • Hodnoty jsou uvnitř tabulky

vvyhledat - zadani prikladu

V tomto případě již funkci Svyhledat použít nemůžeme a místo toho vybereme funkci VVYHLEDAT.

vvyhledat priklad - reseni prikladu

Závěr – Zopakujme ještě jednou rozdíl mezi SVYHLEDAT a VVYHLEDAT

SVYHLEDAT – postupně prohledává ŘÁDKY prvního sloupce určité tabulky a pokud narazí na shodu (Jméno), tak vrátí hodnotu požadovaného sloupce – v našem případě 2. sloupec pro nejoblíbenější hračku a 3. sloupec pro Zlobí?)

VVYHLEDAT – postupně prohledává SLOUPCE prvního řádku určité tabulky a pokud narazí na shodu (Jméno), tak vrátí hodnotu požadovaného řádku – v našem případě 2. řádek pro nejoblíbenější hračku a 3 řádek pro zlobí?

Domácí úkol: Jaké by výsledky pro tabulku níže, pokud bychom do SVYHLEDAT vzorce nedali dolary a k čemu ty dolary jsou (myslím Excelové dolary :))?

domaci ukol - svyhledat

Domácí úkol #2: Co by se stalo kdybychom použili funkci SVYHLEDAT a v hlavním seznamu by byla Kamila 2x?

 

Rate this post

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

3 comments on “Excel | SVYHLEDAT vs VVYHLEDAT, Rozdíl a příklad

 1. Banální popis, nic nad nápovědu, žádná kritika.

  Ve skutečnosti obě funkce s přehledem přebíjí dvojí funkce POZVYHLEDAT a INDEX, které společně umožňují zcela volné polohy obou řádků resp. sloupců (obou “řad”) a dokonce zcela libovolné polohy jak prohledávané řady, tak řady výběrové.

 2. Dobrý den, ego si zde nehoníme ani já a prosím o to i komentující.

  Článek není koncipován jako filipika proti svyhledat/vvyhledat, ale co nejstručněji popsat s příkadem tyto funkce pro někoho kdo s nimi ještě nebyl ve styku.

  POZVYHLEDAT navíc v kombinaci s INDEX bych nedoporučoval vyjma specifických situací jako jsou třeba dynamické grafy navázané na combobox. Pokud budete zpracovávat velké objemy dat v Excelu tak vnořené funkce budou excel zpomalovat. Nač používat 2 funkce když existuje přímo funkce na daný účel. Divil byste se ale často se řeší problémy s padáním excelu a řešením je přepsaní příliš složitých vzorců.

  Pokud vás tento článek pobouřil tak se omlouvám
  Jan Zedníček

 3. 🙂
  Zedniček vs. Tro(tl)sek
  1:0

  Pro mě jako laika, vyhledávajíc jednoduché a pochopitelné informace, článek dostačující a výstižný.
  Děkuji
  Kateřina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *